5ο εν δράσει

Το καλοκαιράκι με την ξεγνοιασιά, τα μπάνια, τους φίλους τελείωσε και μια νέα χρονιά ξεκίνησε βρίσκοντας όλους, παλιούς και νέους μαθητές στο σχολείο μας με ελπίδες, με προσδοκίες αλλά και με προβληματισμό, με αγωνία.
Εμείς της Γ΄Λυκείου έχουμε την αγωνία μας για τις πανελλήνιες εξετάσεις στο τέλος του σχολικού έτους. Τα παιδιά πάλι της Β΄ παρόλο που δοκιμάστηκαν στην τράπεζα θεμάτων πέρυσι, ωστόσο ακόμα δεν είδαν πώς θα είναι αυτή για τα φετινά τους μαθήματα. Και τα πρωτάκια μας γεμάτα «τρόμο» για αυτό το περιβόητο γενικό λύκειο, είναι έτοιμα για όλα.
Όλοι, όμως μαθητές και καθηγητές εγκαινιάσαμε και καλωσορίσαμε το νέο σχολικό έτος δίνοντας τον καλύτερό μας εαυτό από την πρώτη κιόλας μέρα. Άρχισαν, λοιπόν εντατικά τα μαθήματα. Αυτό δε σημαίνει πως και τα προβλήματα εξαλείφθηκαν. Εμείς είμαστε μάλλον τυχεροί, αφού κάνουμε «αξιοπρεπές μάθημα» με ικανοποιητικό αριθμό μαθητών σε ένα καλό περιβάλλον. Και φροντίσαμε όλοι γι’ αυτό, και η διευθύντρια και οι καθηγητές και οι γονείς μας, που μας παραστέκονται στη σχολική μας ζωή και συνδράμουν σε ό,τι το σχολείο έχει ανάγκη.
Όμως, φέτος από την αρχή δείξαμε ότι όλοι οι μαθητές ενδιαφερόμαστε, καθημερινά και ενεργά, για το σχολείο. Την πρώτη κιόλας εβδομάδα του Οκτωβρίου δύο ομάδες παιδιών από τη Β’ και την Γ’ Λυκείου ανέλαβαν με φοβερή διάθεση να καθαρίσουν την αυλή του σχολείου. Ενώ, οι μαθητές ενός τμήματος της πρώτης Λυκείου, του Α3, με δικά τους έξοδα και με εθελοντική εργασία το Σαββατοκύριακο, έβαψαν την αίθουσά τους δημιουργώντας ένα φιλόξενο περιβάλλον. ΜΠΡΑΒΟ σε όλους για την ευαισθησία τους, σε τούτους τους δύσκολους και στερημένους από όλες τις απόψεις καιρούς.
Διαπρέψαμε και σε άλλους τομείς, βέβαια, αφού το τετραήμερο 25-28 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε στο τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου παγκόσμιο συνέδριο με θέμα Posthuman Politics και στις παράλληλες εκδηλώσεις που έλαβαν χώρα, παρουσιάστηκαν εκτός από τα έργα γνωστών δημιουργών κόμικς και έργα συμμαθητών μας με θέμα: Κίνδυνοι του Διαδικτύου.

Στις 6 Οκτωβρίου εξάλλου, για πρώτη φορά, γιορτάσαμε την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στα πλαίσια του «Κοινωνικού Σχολείου», ενός νέου θεσμού που εγκαινιάζεται κι αυτός φέτος. Εκείνη την ημέρα, την αφιερώσαμε ολόκληρη σε ποικίλες αθλητικές εκδηλώσεις Μακάρι το γνήσιο αθλητικό πνεύμα σε συνδυασμό με την ισότητα, την ανθρωπιά να πάρει τη θέση που του αρμόζει σε μια εποχή που η διαφορετικότητα και ο ρατσισμός έχουν κυριαρχήσει και ο αθλητισμός έχει χάσει το αγνό, αλλά υψηλό νόημά του.
Επίσης, με επιτυχία πραγματοποιήθηκε και φέτος η εορτή της 28ης Οκτωβρίου, την οποία έφερε σε πέρας η Β΄ Λυκείου.
Καθώς εξελίσσεται η χρονιά, αρχίζουμε να δεχόμαστε ερεθίσματα για ποικίλες δράσεις, για συμμετοχή σε διαγωνισμούς, σε περιβαλλοντικά και πολιτιστικά προγράμματα Κυρίως δώσαμε όλοι το παρόν και οι παλιοί «δημοσιογράφοι» και φιλόδοξοι νέοι για να συνεχίσουμε τη μεγαλόπνοη προσπάθειά μας, να συνεχίσουμε την έκδοση της δικής μας εφημερίδας, των ΕΝΤΥΠΟ-σεων με ανανεωμένα θέματα, με τη ματιά πάνω στα γεγονότα, στα προβλήματα, στα θέματα που μας ενδιαφέρουν.

Ακούραστοι… γράφουμε και φέτος!!

5ο εν δρασει