Γιορτή Αθλητισμού στο σχολείο μας

6 Οκτωβρίου
Γιορτή Αθλητισμού στο σχολείο μας
Μπόλκα Φωτεινή & Τσαμουρά Έλενα

Παγκόσμια ημέρα αθλητισμού η 6η Οκτωβρίου, και όπως έλεγαν χαρακτηριστικά οι Αρχαίοι « νοῦς ὑγιής ἐν σώματι ὑγιεῖ ». Έτσι λοιπόν, και εμείς οι μαθητές του 5ου Γενικού Λυκείου δε θα μπορούσαμε να μην αφιερώσουμε αυτή την ημέρα σε αθλητικές δραστηριότητες.
Έναρξη αυτών των αθλητικών εκδηλώσεων έγινε με δυο αξιόλογα χορευτικά «Ράγκα» από τις μαθήτριες Τζερεμέ Έφη, Σταυρούλα Τζιτζίνα και Ζωή Σοάρες (Α΄ χορευτικό), και Έλενα Χατζηκύρκου και Ραφαέλα Σταυράκη (Β΄ χορευτικό).
Στη συνέχεια ξεκίνησε η διεξαγωγή των αγώνων μπάσκετ. Συνολικά συμμετείχαν δώδεκα άτομα από την Α,Β και Γ Λυκείου, τα οποία ήταν κατανεμημένα σε τέσσερις ομάδες των τριών. Μετά από αρκετή προσπάθεια νικητές του αγώνα ανακοινώθηκαν οι : Κεφάλας, Νικέλλης και Δουμούζης. Έπειτα από τη λήξη των αγώνων μπάσκετ, ορισμένοι παίκτες εξέφρασαν την άποψή τους για αυτή την αθλητική μέρα. Συγκεκριμένα, πρώτος το λόγο πήρε ο Γιώργος Ιατρού – Πρόεδρος του 15μελούς συμβουλίου, ο οποίος με έντονη χαρά δήλωσε : «Το Υπουργείο διοργάνωσε τις εκδηλώσεις αυτές με αφορμή το ρατσισμό. Με αυτό τον τρόπο τα παιδιά ωφελούνται τόσο σωματικά όσο και ψυχικά. Ακόμη εκτονώνονται από το διάβασμα. Πολλοί βοήθησαν για να διεξαχθεί η σημερινή εκδήλωση (καθηγητές, μαθητές, εκφωνητής, σχολιαστές αγώνων, φωτογράφοι), καθώς ευνοϊκές ήταν οι συνθήκες που επικρατούσαν και οι άψογες εγκαταστάσεις του σχολείου μας».
Σειρά είχαν οι αγώνες ποδοσφαίρου. Ο μαθητής Κομνηνός Μπατζάκας , ο οποίος αγωνίστηκε με την ομάδα του (Β2 και Β3) στους αγώνες ποδοσφαίρου εναντίον των τμημάτων (Β1 και Β3), μας ανέφερε μετά την νίκη της ομάδας του : «Νικήσαμε δίκαια, συνεχίζουμε δυνατά για την κατάκτηση του τουρνουά.» Στην συνέχεια αντίπαλοι υπήρξαν οι μαθητές του Γ1 εναντίον αυτών του Γ2 και Γ3. Νικήτρια ομάδα υπήρξε αυτή του Γ1. Ήταν πλέον φανερό ότι αντίπαλα τμήματα στον ημιτελικό θα ήταν το Γ1 έναντι του Β2 και Β3.
Στη συνέχεια ακολούθησε «μάχη» μεταξύ των τμημάτων της Α΄Λυκείου (Α3 εναντίον Α1 και Α2). Οι νικητές ήταν τα αγόρια του Α3. Ο μαθητής Μιχάλης Κουκλιαμπής δήλωσε από την πλευρά του : «Έπρεπε να νικήσουμε. Είχαμε καλή συνεργασία, ωστόσο το αποτέλεσμα του αγώνα κρίθηκε στα πέναλτι ».
Ο μαθητής Γιώργος Σωτηρχέλλης, ένας από τους νικητές του αγώνα , δήλωσε : « Ήμουν αισιόδοξος, ήξερα ότι θα νικήσουμε! Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον συμμαθητή μας Κώστα Ρουμελιώτη για την εμψύχωση πριν από τον αγώνα. Χάρη σ΄ εκείνον παίξαμε δυνατά!»
Με τους αγώνες πετοσφαίρισης ολοκληρώθηκε η αθλητική μέρα της 6ης Οκτωβρίου. Μαθήτριες από την Α, Β και Γ Λυκείου έπαιξαν και συνεργάστηκαν για να διακριθούν.
Στον αγώνα μεταξύ των μεικτών ομάδων από την Α΄,Β΄ και Γ΄ Λυκείου το αποτέλεσμα των σετ ήταν 1-2. Μετά από μια ευχάριστη και ταυτόχρονα ‘’δύσκολη μέρα’’, μαθητές και καθηγητές μάς παραθέτουν τις απόψεις τους.
Η μαθήτρια Έφη Τζερεμέ, η οποία συμμετείχε στις χορευτικές επιδείξεις που αποτέλεσαν την έναρξη των αγώνων αλλά και στους αγώνες πετοσφαίρισης, δήλω- σε : «Εντυπωσιαστήκαμε από την τόσο θερμή υποδοχή των συμμαθητών μας.»
Τέλος, η διευθύντρια του σχολείου μας, κυρία Σταυρούλα Βαμβακίτου, εμφανώς ενθουσιασμένη, δήλωσε:
«Οι ομάδες λειτούργησαν. Από τους 170 μαθητές του σχολείου οι 120 πήραν μέρος στους αγώνες ενώ οι υπόλοιποι οργανώθηκαν σε άλλα θέματα προκειμένου να καλυφθεί πλήρως η εκδήλωση. Δεν ήταν εύκολη η διοργάνωση ενός τέτοιου γεγονότος, ωστόσο η βοήθεια που είχαμε από τα μέλη του 15μελούς (κυρίως από τον πρόεδρο, Γιώργο Ιατρού) αλλά και των 5μελών των τάξεων, ήταν μεγάλη.»

mera athlathlitismos
μερα αθλητισμου