Το 8ο Δημοτικό σχολείο υποστηρικτής της SID 2019

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους. Τη δεύτερη μέρα της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα κάθε χρόνο, κατά τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, χιλιάδες άνθρωποι ενώνονται για να αφυπνίσουν σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, συμμετέχοντας σε εκδηλώσεις και δράσεις παγκοσμίως.

Πηγή: https://saferinternet4kids.gr/sid-perigrafi/

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος το σχολείο μας θα είναι υποστηρικτής της Παγκόσμιας Ημέρας ασφαλούς Διαδικτύου (5 – 20 Φεβρουαρίου 2019). Στο μάθημα των ΤΠΕ, όλοι οι μαθητές από Α μέχρι και ΣΤ τάξη θα ασχοληθούν με θέματα σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο μέσω παρουσιάσεων, online παιχνιδιών, ανάγνωση e-book με σχετικό περιεχόμενο σε μικρές τάξεις και παρακολούθηση ενημερωτικών video.

Μείνετε συντονισμένοι….

vevaiosiSID2019