Paul William Walker

WALKER

Γεννήθηκε στις 12 Σεπτεμβρίου του 1973 στο Glendale της Καλιφόρνια και έχει μία κόρη την Meadow.
Πήρε μέρος σε πολλές τηλεοπτικές διαφημίσεις.
Ο πρώτος του ρόλος ήταν το 1987 στην ταινία Monster in the Closet.
Τον είδαμε στην ταινία του Κλιντ Ίστγουντ στο Flags of Our Fathers,
καθώς και στις: Eight Below, Running Scared, Into the Blue, Noel, Joy Ride,
The Skulls, Varsity Blues, Pleasantville, She’s All That, Brokedown Palace,
The Death and Life of Bobby Z, The Lazarus Project.

Ζωή και Εκπαίδευση:
Μετά από το γυμνάσιο ο Walker συμμετείχε σε διάφορα κοινοτικά κολλέγια της Καλιφόρνια
αλλά έκανε στροφή στην ηθοποιία το 1993 παίρνοντας ρόλο στη σαπουνόπερα »Οι νεολαίες και ο ανήσυχος».
Ο Walker ήταν επίσης πυγμάχος ο όποιος ήταν πρωταθλητής για δυο συνεχόμενες χρονιές για »Χρυσά Γάντια».
Η καταγωγή του ήταν ως επί το πλείστον αγγλική με ένα μικρό ποσό της γερμανικής , και, ενδεχομένως, της Ιρλανδικής.
Ο Walker παρευρέθηκε στο γυμνάσιο στο San Fernando Valley και αποφοίτησε από το Sun Valley “s Village Christian School το 1991.
Μετά από το γυμνάσιο, παρακολούθησε διάφορα κοινοτικά κολλέγια στην Νότια Καλιφόρνια , με ειδίκευση στη θαλάσσια βιολογία.
Το πρώτο πάθος του Walker ήταν η θαλάσσια βιολογία. Είχε ενταχθεί στο Διοικητικό Συμβούλιο του Ιδρύματος Billfish το 2006.
Είχε εκπληρώσει ένα όνειρο ζωής πρωταγωνιστώντας σε ένα ντοκιμαντέρ του National Geographic Channel της σειράς Expedition Great White
που αργότερα άλλαξε τίτλο σε »Shark Men» που έκανε πρεμιέρα τον Ιούνιο 2010.

Καριέρα:
Ο Walker ξεκίνησε την καριέρα του στην μικρή οθόνη από μικρό παιδί, όταν πρωταγωνίστησε σε μια τηλεοπτική διαφήμιση για Pampers.
Ξεκίνησε το modeling στην ηλικία των δύο ετών και άρχισε να εργάζεται στην τηλεόραση το 1985, με ρόλους σε παραστάσεις όπως »Highway to Heaven»,
»Who’s the boss», »The Young and the Restless». Την ίδια χρονιά, πρωταγωνίστησε σε ένα διαφημιστικό για την Showbiz Pizza.
Η σταδιοδρομία των ταινιών του Walker άρχισε το 1986 σε μια ταινία τρόμου/κωμωδία »Monster in the Closet».

Το 1998, ο Walker έπαιξε στην πρώτη του ταινία μεγάλου μήκους »Meet the Deedles» μέσα από την οποία τελικά κέρδισε φήμη.
Αυτό στη συνέχεια τον οδήγησε σε ρόλους στις ταινίες: Pleasantville (1998), Varsity Blues (1999), »She’s all That» (1999)
και »The Skulls» (2000).
Το 2001 πήρε ένα σημαντικό ρόλο μαζί με το Vin Diesel στην επιτυχή ταινία δράσης » The Fast and the Furious».
Η ταινία καθιέρωσε τον Walker ως ξεχωριστό κινηματογραφικό αστέρα και συνέχισε με τη δεύτερη ταινία της σειράς
το 2003 »2 Fast 2 Furious». Συνέχισε την καριέρα του με πρωταγωνιστικούς ρόλους στις ταινίες όπως »Joy Ride» (2001),
»Into the Blue» (2005), και το »Timeline» (2003). Είχε επίσης έναν ενισχυτικό ρόλο στο »Clint Eastwood» προσαρμογή των »Σημαίες των πατέρων μας»
το 2006. Ο Walker στη συνέχεια πρωταγωνίστησε σε μια εγκλήματος/τρόμου ταινία, το »Running Scared», και στην ταινία της Walt Disney Pictures »Eight Below»,
οι οποίες κυκλοφόρησαν το 2006. Η ταινία της Walt Disney Pictures »Eight Below» άνοιξε την πρώτη θέση στο box office αποφέροντας συνολικά πάνω από 20 εκατομμύρια δολάρια κατά το πρώτο Σαββατοκύριακο.

Στη συνέχεια επέστρεψε στο Fast and Furious επαναλαμβάνοντας το ρόλο του. Η ταινία κυκλοφόρησε στις 3 Απριλίου του 2009.
Και συνέχισε και στην πέμπτη ταινία »Fast Five» της σειράς »The Fast and the Furious» ενώ παράλληλα η Coty Prestige ανακοίνωσε τον Ιανουάριο του 2011 ότι o Walker επρόκειτο να είναι το νέο πρόσωπο της μάρκας από τον Ιούλιο του 2011 και έπειτα συνέχισε για την έκτη ταινία της σειράς »Fast and Furious» το 2013.

Το τέλος:
Στις 30 Νοεμβρίου του 2013 μετά από τις περίπου 15:30 ο Walker και ο φίλος του Roger Rodas ηλικίας 38 ετών
ένας πρώην επαγγελματίας δρομέας και παλαιότερος οικονομικός σύμβουλος του Walker έφυγε από την φιλανθρωπική
εκδήλωση Reach Out για τα θύματα του τυφώνα Haiyan μαζί με τον Walker σε μια κόκκινη Porsche Carrera GT,
όταν σύμφωνα με τις μαρτυρίες, ξέφυγε της πορείας της και με μεγάλη ταχύτητα προσέκρουσε σε δέντρο. Το αυτοκίνητο τυλίχθηκε αμέσως στις φλόγες και οι δύο επιβάτες κάηκαν εγκλωβισμένοι πριν προλάβει οποιοσδήποτε να αντιδράσει. Οι αρχές έβγαλαν το συμπέρασμα ότι ο Rodas οδηγούσε το αυτοκίνητο, ενώ ο Walker ήταν στη θέση του συνοδηγού.Τα σώματα και των δύο, βρέθηκαν σχεδόν απανθρακωμένα.