Το κυνήγι του κρυμμένου θησαυρού

Το καρναβάλι της Αστυπάλαιας ξεκίνησε με το κυνήγι του χαμένου θησαυρού, που έλαβε μέρος στις 11,12 και 13 Μαρτίου. Το κυνήγι αποτελούνταν από δοκιμασίες όπως να κατασκευαστεί η μεγαλύτερη τρίαινα, να βρεθεί το μικρότερο βιβλίο, επίλυση γρίφων ώσπου να βρεθεί και ο όγδοος που είναι και ο τελευταίος.

Πολλές άλλες δραστηριότητες πραγματοποιήθηκαν αργότερα, όπως παρουσίαση θεατρικών και χορευτικού από κάθε ομάδα και τέλος προσπάθεια από αυτές να πειστεί ο πειρατής Μπαρμπαρόσα να μην καταλάβει το νησί μας. Τα αποτελέσματα του κυνηγίου ανακοινώθηκαν μιάμιση ώρα αργότερα από την λήξη του καρναβαλιού. Τα αποτελέσματα του κυνηγίου είναι:

1. Οι μικρή εξερευνητές (Ά λυκείου)
  2. Οι Βλάχοι (Β Λυκείου, Γ γυμνασίου και 2 μαθητές από την Β γυμνασίου)
  3. Οι Γαμπροί τις Ευτυχίας (Ενήλικοι)
  4. Θαλασσοταραξίες (Α Γυμνασίου)
  5. Οι  Τρελοί Μαθητές (Στ Δημοτικού)
  6. Τα Γίδια (Β Γυμνασίου)

IMG_9083

Πριν από την ανακοίνωση είχε προηγηθεί ο Αστυπαλίτικος Γάμος που παίχτηκε από τους μαθητές τις Θεατρικής Ομάδας Αστυπάλαιας και έπειτα ακολούθησε παραδοσιακό Αστυπαλίτικο γλέντι.

IMG_9096

Χρήστος Μπέργκες