Νοιάζομαι και μοιράζομαι

Με χαρά και με τεράστια διάθεση να μοιράσουν χαμόγελα σε αυτούς αφισαπου το χρειάζονται, οι μαθητές της Β΄Γυμνασίου διοργάνωσαν ένα πρόγραμμα, με σκοπό να ενημερώσουν σωστά τον πληθυσμό του νησιού μας, σχετικά με τον εθελοντισμό και τους πρόσφυγες. Αυτό το πρόγραμμα ονομάζεται SBYC (Share Because You Care) και στα πλαίσια του πραγματοποιήθηκαν ενημερώσεις σε σχολεία, αλλά και πολλές δράσεις.  Επίσης από τις 11/1/16 έως τις 29/2/16  στον χώρο του Γυμνασίου Λ.Τ Αστυπάλαιας συγκεντρώθηκαν είδη ρουχισμού, τρόφιμα, παιχνίδια  για να βοηθήσουμε και εμείς από την πλευρά μας τους συνανθρώπους μας, που αυτή τη στιγμή έχουν καταντήσει να είναι πρόσφυγες πολέμου, και χρειάζονται τη βοήθεια μας. Στόχος τους ήταν να ενημερώσουν σωστά τους κατοίκους του νησιού μας, για να κατανόησουν τι πραγματικά είναι ο εθελοντισμός και ο προσφυγισμος, έτσι ώστε να υπάρξει ανταπόκριση και να μπορέσουν να συγκεντρώσουν όσα περισσότερα πράγματα μπορούσαν για τους πρόσφυγες του ελλαδικού χώρου.

Χρήστος Μπέργκες