Αντετοκούμπο

THE GREEK FREAK

αρχείο λήψης

Γιάννης Αντετοκούνμπο ή αλλιώς The Greek Freak, όπως τον ονόμασαν στο NBA. Ο Γιάννης είναι παιδί μεταναστών από τη Νιγηρία, του Τσαρλς και της Βερόνικα, οι οποίοι ήρθαν στην Ελλάδα το 1991. Γεννήθηκε στις 6 Δεκεμβρίου 1994 στην Αθήνα και μεγάλωσε στα Σεπόλια. Η παιδική του ηλικία ήταν πολύ δύσκολη, καθώς πουλούσε ρολόγια, τσάντες και γυαλιά ηλίου σε υπαίθριες αγορές για να μπορέσει να ζήσει, ενώ βίωσε έντονα τον ρατσισμό λόγω του χρώματος του. Σε νεαρή ηλικία ξεκίνησε να αγωνίζεται ως καλαθοσφαιριστής για τον Φιλαθλητικό και από το 2013 στο NBA (Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης των ΗΠΑ) με την φανέλα των Milwaukee Bucks στην θέση του guard/small forward με τον αριθμό 34. Έχει καταφέρει να εξελιχθεί σε έναν από τους κορυφαίους παίκτες του NBA. Ο Γιάννης έχει άλλα τέσσερα αδέρφια, τον Φράνσις, ο οποίος είναι επαγγελματίας ποδοσφαιριστής στην Νιγηρία, τον Θανάση, τον Κώστα και τον Αλέξη, οι οποίοι ασχολούνται επίσης με το μπάσκετ.