«Me in Time» & δραστηριότητες α΄τριμήνου

ΑΠΟ: ntzitzi - Ιουν• 29•19

IMG_20181112_111950Ο τίτλος του project της Στ΄τάξης είναι «Me in time» . Στα ελληνικά σημαίνει «Εγώ στον χρόνο».Το θέμα του είναι τα ίδια τα παιδιά στο παρελθόν, το παρόν και το μέλλον. Οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο τμημάτων της Στ΄συνεργάζονται με σχολεία από την Ισπανία,την Ιταλία,την Τουρκία και την Πολωνία.  Το πρώτο τρίμηνο του έργου (Οκτώβριος -Δεκέμβριος 2018) τα παιδιά έγραψαν μια χριστουγενιάτικη ιστορία από το παρελθόν τους, ζωγράφισαν τους συνεργάτες τους και έγραψαν ένα ποίημα για κάτι αγαπημένο (κατοικίδιο, ρούχο, φαγητό, κα). Αυτά που έμαθαν είναι καλύτερα αγγλικά και και τα κάλαντα στις γλώσσες των συνεργατών ενώ βελτίωσαν τις δεξιότητές τους στους υπολογιστές .  Αυτά που τους άρεσαν ήταν το iFunface (εφαρμογή που χρησιμοποίησαν για αν συστηθούν), η χριστουγεννιάτικη διαδικτυακή συνάντηση με τους συνεργάτες τους,τα τραγούδια των συνεργατών και τα ποιήματα για τα αντικείμενα που τους αρέσουν.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA