Η εξέγερση του Πολυτεχνίου

Από τη γιορτή του σχολείου

Είμαι ο Γιώργος Κολλινιάτης. Στο σχολείο μας σήμερα τιμήσαμε την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου που έγινε στις 17 Νοεμβρίου 1973. Αυτή η εξέγερση ήταν η τελευταία αντιδικτατορική εκδήλωση και ουσιαστικά προανήγγειλε την πτώση της Χούντας των Συνταγματαρχών, η οποία από τις 21 Απριλίου 1967 είχε επιβάλλει καθεστώς στυγνής δικτατορίας στη χώρα. Αυτή τη μέρα είχαν συγκεντρωθεί πολλοί φοιτητές στο Πολυτεχνείο φωνάζοντας συνθήματα για την ελευθερία, όπως Ψωμί, Παιδεία, Ελευθερία. Κατά τις 3:30΄τα ξημερώματα ένα τανκ εισέβαλε στο Πολυτεχνείο ρίχνοντας την πόρτα μαζί με τους φοιτητές κάτω. Σε αυτές τις τραγικές στιγμές οι φοιτητές πετούσαν ό,τι προμήθειες (φαγητό, τσιγάρα) είχαν μαζί τους στο τανκ φωνάζοντας :Αδέλφια μας στρατιώτες , δε θα μας σκοτώσετε είμαστε όλοι αδέρφια! Ο οδηγός του τανκ στην αρχή πίστευε ότι με αυτό τον τρόπο διέλυε, όπως παραδέχτηκε σε συνέντευξη που έδωσε στην εφημερίδα Το Βήμα, 9/11/03, τους εχθρούς της πατρίδας! Μετά έγινε ο …εφιάλτης της ζωής του!

Ένα σχόλιο στο Η εξέγερση του Πολυτεχνίου

1. Ο/Η papageorgioy λέει:

το πιο καλο περιοδικο