Εμείς και η κοινωνική κριτική

How-to-Deal-with-Negative-Criticism-in-Social-Media-300x176 Η κοινωνική κριτική, δηλαδή τα  θετικά και κυρίως τα  αρνητικά σχόλια που αφορούν εμάς ή τους φίλους και τους γνωστούς μας, συχνά μας δημιουργούν  αμηχανία, αναστάτωση, άγχος, προβληματισμό και κάποτε απρόοπτους μπελάδες και αναπόφευκτους καυγάδες .Συζητώντας στην τάξη και στην ομάδα μας για την ενδεικνυόμενη στάση καταλήξαμε στα  ακόλουθα συμπεράσματα:

• Αποφεύγουμε με κάθε τρόπο να αναπαράγουμε φήμες, που δεν είμαστε απολύτως βέβαιοι, ότι ισχύουν έτσι ακριβώς όπως διαδίδονται.

• Είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και επιφυλακτικοί ώστε να μην συμβάλλουμε στη  συμπλήρωση  φανταστικών πληροφοριών  στη θέση εκείνων που λείπουν.

• Δεν αλλάζουμε τη γνώμη ή τη στάση μας πριν εξακριβωθεί η εγκυρότητα κάθε πληροφορίας ή φήμης.

• Αν , μετά από σκέψη, κρίνουμε ότι είναι απαραίτητο να μιλήσουμε σε κάποιον για ό,τι μάθαμε, είναι φρόνιμο και συνετό να απευθυνθούμε την κατάλληλη στιγμή από άποψη χώρου και χρόνου, στο ίδιο το ενδιαφερόμενο άτομο ή στο πιο κατάλληλο κοντινό πρόσωπο. Σε κάθε περίπτωση σταθμίζουμε προσεκτικά τι θα πούμε και με ποιο τρόπο, ώστε να  αφήσουμε περιθώρια σωστού χειρισμού από το θιγόμενο άτομο.

• Δεν φερόμαστε μεροληπτικά προς το άτομο που αφορά η φήμη. Δεν αφήνουμε δηλαδή τη συμπάθεια ή την αντιπάθεια προς το συγκεκριμένο άτομο να επηρεάσουν την κρίση μας. Έτσι αποτρέπονται ενέργειες με ολέθριες συνέπειες στην ψυχοσύνθεση του ατόμου που το αφορά η φήμη.

Αν τα αρνητικά σχόλια αφορούν εμάς τους ίδιους:

• Η βία δεν είναι λύση!

• Επιστρατεύουμε τη μεγαλύτερη δυνατή ψυχραιμία.

• Δεν απαντάμε σε καμία περίπτωση εν βρασμώ ψυχής.

• Επιδιώκουμε μια, όσο το δυνατό, νηφάλια και αντικειμενική εξέταση της βασιμότητας των  σχολίων .

• Δεν διστάζουμε  να παραδεχτούμε με θάρρος το λάθος μας και να εξηγήσουμε- αν οφείλουμε- τις πραγματικές μας προθέσεις.

• Σε καμία περίπτωση δεν επιχειρούμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα, εμπλέκοντας άλλα άτομα, αναληθή ή διαστρεβλωμένα στοιχεία που θα περιπλέξουν περισσότερο τα πράγματα και θα μας καταστήσουν περισσότερο αναξιόπιστους. Θυμόμαστε ότι η παραδοχή του λάθους  δείχνει δύναμη Η εμμονή στην απόκρυψή του, αδυναμία!

• Αν η διαδομένη φήμη είναι αναληθής, συζητάμε με το άτομο που τη διέδωσε ,ώστε να την αποσύρει. Αν αυτό δεν έχει αποτέλεσμα, προτρέπουμε τους γονείς μας να απευθυνθούν στη διεύθυνση και να αποφασισθεί ένα κοινό σχέδιο δράσης