Έρευνα για την στάση των μαθητών στο Νέο Λύκειο

Έρευνα

Η μικρής έκτασης αυτή έρευνα υλοποιήθηκε από τον μαθητή της Α΄Λυκείου, μέλος του Ομίλου, Αλέξανδρο Σταγάκη, ο οποίος ερεύνησε στο σχολείο του τη στάση των συμμαθητών του για το Νέο Λύκειο.

Στην έρευνα αυτή συμμετείχαν 20 μαθητές (10 αγόρια και 10 κορίτσια) της Α΄ Λυκείου. Οι ερωτήσεις στις οποίες απάντησαν ήταν οι εξής:

1. Πιστεύετε ότι η εφαρμογή του νέου λυκείου θα επιφέρει θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα;
  2. Είναι καλό το γεγονός ότι η εξεταστέα ύλη αυξήθηκε;
  3. Υπήρχε ανάγκη για αυτή την αλλαγή;
  4. Ο συνυπολογισμός της βαθμολογία και των τριών τάξεων του λυκείου επιδρά θετικά ή αρνητικά στο τελικό αποτέλεσμα;
  5. Πιστεύετε ότι το νέο λύκειο είναι αυξημένης δυσκολίας;
  6. Για ποιόν λόγω θεωρείτε ότι  εφάρμοσαν αυτό το καινούργιο σύστημα;Οι απαντήσεις που δόθηκαν έτυχαν στατιστικής επεξεργασίας και καταγράφονται τα στατιστικά στοιχεία ως εξής:
  1.  Θετικά (20%) || Αρνητικά (80%)
  2. Ναί (20%) ||  Όχι (80%)
  3. Ναί (10%) || Όχι (90%)
  4. Θετικά (30%) || Αρνητικά(70%)
  5. Ναι (90%) || Όχι (10%)
  6. Για να ωθήσουν τα παιδιά να πάνε στα τεχνικά λύκεια ή ακόμη και να εγκαταλείψουν το σχολείο (70%)

Συμπεράσματα

Μελετώντας τα στατιστικά στοιχεία που παραθέτουμε καταλήγουμε στα ακόλουθα συμπεράσματα:

1. Το μεγαλύτερο ποσοστό των μαθητών (80%) είναι δυσαρεστημένο με την εφαρμογή του Νέου Λυκείου και θεωρεί ότι θα επιφέρει αρνητικά αποτελέσματα στη μάθηση και στο σχολικό κλίμα.
  2. Το ίδιο ποσοστό θεωρεί αρνητική την αύξηση της ύλης και πιστεύει ότι η αλλαγή αυτή δεν ήταν αναγκαία.
  3. Τονίζεται ιδιαίτερα ο εξεταστικός χαρακτήρας του Νέου Λυκείου και η αυξημένη δυσκολία του, η οποία μπορεί να ωθήσει πολλά παιδιά είτε να οδηγηθούν στην τεχνική εκπαίδευση είτε να εγκαταλείψουν το σχολείο. Ίσως οι υπεύθυνοι να ευαισθητοποιηθούν από τα στοιχεία αυτά και να τροποποιήσουν τις αποφάσεις τους…

Αλέξανδρος Σταγάκης