Συμμετοχή μαθητών του 1ου ΠΠ Γενικού Λυκείου Αθηνών σε ημερίδα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

European_Parliament

Στις 18 Δεκεμβρίου το σχολείο μας, το 1ο Πρότυπο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Αθήνας, συμμετείχε σε εκδήλωση – ημερίδα που έλαβε χώρα στο Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα με θέμα την μετανάστευση. Παρόντες ήταν μεταξύ άλλων εκπρόσωποι πρεσβειών, διαπρεπείς καθηγητές, μέλη του Δ.Ο.Μ. (Διεθνής Οργανισμός Μετανάστευσης), καθώς και μια ομάδα φοιτητών πολιτικών σπουδών.

Στους μαθητές του σχολείου μας δόθηκε η ευκαιρία να διατυπώσουν την άποψή τους πάνω στο φλέγον ζήτημα της διαχείρισης των μεταναστών  και να εκφράσουν τους προβληματισμούς και τις ανησυχίες τους. Πολλές ήταν και οι ιδέες που προτάθηκαν για την επίλυση του προβλήματος. Αυτό που αξίζει να σημειωθεί είναι επιθυμία όλων των ομιλητών οι μετανάστες να αντιμετωπίζονται ως άνθρωποι, απολαμβάνοντας τα δικαιώματα που αυτό συνεπάγεται.

Ευχαριστούμε τους καθηγητές μας, για την αμέριστη συμπαράστασή και στήριξή τους, την κ. Πασχαλιώρη, την κ. Παυλίδου και τον κ. Κωσταρίδη.

Στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να παρακολουθήσετε τη συζήτηση που έγινε.

ρεπορτάζ: Δημήτριος Λολίτσας