Η θαλάσσια χελώνα Καρέτα-Καρέτα και η φίλη της η φώκια Μονάχους-Μονάχους

ΑΠΟ: kat_angel - Ιουν• 10•17

Τα Χρυσά Μολύβια του Ευόσμου ασχολήθηκαν σε αυτό το τεύχος της εφημερίδας μας με δύο υπέροχα πλάσματα του θαλάσσιου ζωικού βασιλείου μας τη θαλάσσια χελώνα Καρέτα-Καρέτα και τη φίλη της την φώκια Μονάχους-Μονάχους. Τα δύο αυτά είδη είναι προς εξαφάνιση γιατί κινδυνεύουν από τον άνθρωπο και την μόλυνση του περιβάλλοντος. Διαβάσαμε και μάθαμε αρκετές πληροφορίες για τα δύο αυτά είδη. Είδαμε βίντεο, κάναμε διάφορες δραστηριότητες και κατασκευές και αποφασίσαμε ότι πρέπει να τις προστατεύσουμε!

Η θαλάσσια χελώνα Καρέτα-Καρέτα

Η Καρέτα-Καρέτα είναι ένα ερπετό με καβούκι σε σχήμα καρδιάς και καφέ-κόκκινο χρώμα ενώ το ράμφος της μοιάζει με του παπαγάλου. Ζυγίζει περίπου 135 κιλά και το μήκος της φτάνει το 1 μέτρο. Ζει στη Μεσόγειο, τον Ατλαντικό, τον Ινδικό και Ειρηνικό ωκεανό. Στην Ελλάδα τη συναντούμε στη Ζάκυνθο, την Κρήτη, τη Ρόδο και την Πελοπόννησο. Γεννούν περίπου 100 αυγά στην αμμουδιά κάθε 2 χρόνια. Γεννούν τα αυγά τους στην ίδια παραλία που γεννήθηκαν και οι ίδιες τους καλοκαιρινούς μήνες, αργά το βράδυ! Μόλις τα χελωνάκια βγουν από τα αυγά τους τρέχουν προς τη θάλασσα ακολουθώντας το φως του φεγγαριού. Η Καρέτα-Καρέτα τρέφεται με αστερίες, διάφορα όστρακα, φύκια, καλαμάρια, χταπόδια ενώ η αγαπημένη της λιχουδιά είναι οι μέδουσες! Υπάρχει στη γη από την εποχή των δεινοσαύρων όμως κινδυνεύει να εξαφανιστεί. Μερικούς από τους λόγους που κινδυνεύει από εξαφάνιση είναι:

• Το λίπος της χρησιμεύει για την κατασκευή σαπουνιών και καλλυντικών.
  • Χρησιμοποιούν το καβούκι τους για να φτιάξουν χτένες, κουμπιά , κοσμήματα,  κ.ά.
  • Από διάφορα ζώα όπως γλάρους, ποντίκια, που τρώνε τα αυγά της ή τα μικρά χελωνάκια αλλά και από μεγαλύτερα ψάρια.
  • Από τα φώτα και τη φασαρία στις ακτές μπορεί τα μικρά χελωνάκια να χάσουν το δρόμο τους προς τη θάλασσα.
  • Από τα δίχτυα των ψαράδων.
  • Από τα ταχύπλοα σκάφη που μπορεί να τις τραυματίσουν.
  • Από τα σκουπίδια και από τις πλαστικές σακούλες γιατί νομίζουν ότι είναι μέδουσες.

Πώς μπορούμε να προστατεύσουμε όμως την Καρέτα-Καρέτα;

• Δεν χαλάμε τις φωλιές της χελώνας.
  • Δεν πετάμε σκουπίδια στις θάλασσες και τις ακτές.
  • Δεν ανάβουμε φώτα, φακούς ή λάμπες το βράδυ στην παραλία.
  • Δεν πάμε κατοικίδια στις παραλίες γιατί μπορεί να καταστρέψουν τις φωλιές.
  • Δεν πιάνουμε ποτέ τα χελωνάκια όσο χαριτωμένα κι αν είναι!
  • Προσέχουμε πού τοποθετούμε τις ομπρέλες και τις ξαπλώστρες στην παραλία.

Μπορείτε να μάθετε περισσότερες πληροφορίες για την Καρέτα-Καρέτα από το Σύλλογο για την Προστασία της Θαλάσσιας Χελώνας ΑΡΧΕΛΩΝ στην ιστοσελίδα: http://www.archelon.gr/

Η φώκια Μονάχους-Μονάχους

Η φώκια Μονάχους-Μονάχους θεωρείται το πιο απειλούμενο θηλαστικό της θάλασσας. Υπάρχουν δύο εκδοχές για το όνομά της είτε επειδή το πάνω μέρος του κεφαλιού της μοιάζει σα να φοράει σκούφο ρωμαιοκαθολικού καλόγερου είτε επειδή προτιμά να ζει στην απομόνωση και όχι σε ομάδες.

Η φώκια Μονάχους-Μονάχους έχει κοντό τρίχωμα μήκους μισού εκατοστού και τα πιο συνηθισμένα χρώματα είναι το μαύρο, το σκούρο καφέ ή το γκρίζο στην πλάτη ενώ στην κοιλιά της το ανοιχτό γκρι. Έχει μήκος γύρω στα 2,5 μέτρα και ζυγίζει περίπου 300 κιλά. Μπορεί να φτάσει σε ηλικία τα 45 χρόνια. Στο κεφάλι της έχει μακριά μουστάκια που χρησιμεύουν ως αισθητήρια όργανα ενώ δεν έχει αυτιά παρά μικρές ακουστικές οπές.

Στην Ελλάδα βρίσκεται περίπου το 2/3 του συνολικού πληθυσμού της. Τη συναντούμε στις Βόρειες Σποράδες, την Κίμωλο και την Κάρπαθο.

Η φώκια Μονάχους-Μονάχους γεννά ένα μικρό κάθε δύο χρόνια σε απομονωμένες σπηλιές κατά τη διάρκεια του φθινοπώρου (Σεπτέμβρη-Οκτώβρη).

Η φώκια Μονάχους-Μονάχους τρέφεται με σαργούς, συναγρίδες, γόπες, μπαρμπούνια, χταπόδια, καλαμάρια και καβούρια.

Η φώκια Μονάχους-Μονάχους είναι προς εξαφάνιση γιατί κινδυνεύει από:

• Από την καταστροφή των βιότοπων που ζει.
  • Από την έλλειψη τροφής επειδή τα ψάρια που τρώει τα ψαρεύουν οι άνθρωποι.
  • Από πνιγμό αν μπλεχτεί στα δίχτυα των ψαράδων.

Η φώκια Μονάχους-Μονάχους προστατεύεται από την Εταιρία για τη Μελέτη και Προστασία της Μεσογειακής Φώκιας, την Mom που προστατεύει τόσο την ίδια τη φώκια όσο και το θαλάσσιο οικοσύστημα που είναι το σπίτι της!

Μπορείτε να μάθετε περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα της MOm: https://www.mom.gr/

Κατασκευές:

Τα Χρυσά Μολύβια του Ευόσμου έφτιαξαν διάφορες κατασκευές για τα δύο αυτά υπό εξαφάνιση ζώα και σας τις παρουσιάζουν!

1)  Ενημερωτικές αφίσες

18926552_10155175582730605_471925271_o                              IMG_0176                             IMG_0141

2) Διάφορες κατασκευές με cd

IMG_0108

3) Κατασκευές από πηλό

IMG_0192  IMG_0189  IMG_0191  IMG_01934

4) Κατασκευές με πλαστελίνη

IMG_9753

5) Δημιουργία επιτραπέζιου παιχνιδιού ¨Οι περιπέτειες της χελώνας και της φώκιας!¨

IMG_0168

Μπορείτε κι εσείς να παίξετε το επιτραπέζιο που φτιάξαμε, αν ακολουθήσετε τους παρακάτω συνδέσμους!

Για να κατεβάσετε το ταμπλό του επιτραπέζιου παιχνιδιού πατήστε εδώ: https://www.slideshare.net/katerinaangelaki/etwinning-20162017-76819098

Για να κατεβάσετε τις κάρτες-ερωτήσεις πατήστε εδώ: https://www.slideshare.net/katerinaangelaki/k-etwinning-20162017

Για τις οδηγίες του επιτραπέζιου παιχνιδιού πατήστε εδώ: https://www.slideshare.net/katerinaangelaki/etwinning-20162017-76819166

Καλή σας διασκέδαση!!!