ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ

Stars-Background

Σε αυτό το τεύχος ,

Είχαμε την ευκαιρία να συνομιλήσουμε με το γνωστό συγγραφέα παιδικών βιβλίων , κο Θοδωρή Παπαϊωάννου

Σας παρουσιάζουμε  ένα εκτενές αφιέρωμα στις διατροφικές συνήθειες των Αρχαίων Ελλήνων , όπου εκτός  των άλλων  παραθέτουμε τα δικά μας αρχαιοελληνικά μενού και μιμούμαστε τον τρόπο του Αριστοφάνη  δημιουργώντας τις δικές μας  πολυσύλλαβες χορταστικές λέξεις …Στο ίδιο αφιέρωμα δεν λείπουν οι αναφορές στα συμπόσια αλλά και στα μαγειρικά σκεύη των Αρχαίων.

Στις σελίδες μας θα βρείτε επίσης ένα αφιέρωμα στη Μεσογειακή Διατροφή και στα Αρωματικά Φυτά και βότανα της χώρας μας .

Θα μοιραστούμε τις εμπειρίες μας από την εκπαιδευτική εκδρομή της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου  μας στην Έδεσσα  και θα σας παρουσιάσουμε ένα φωτορεπορτάζ από  διάφορες δράσεις και εκδηλώσεις του σχολείου μας .

Όπως πάντα μαζί σας οι γνώριμες στήλες μας , βιβλιοπροτάσεις , κρυπτόλεξο προσαρμοσμένες στη θεματική του τεύχους και άλλα ενδιαφέροντα άρθρα  .

Καλή Ανάγνωση !