Σπείρε αγάπη κι ας μην θερίσεις …

σπέρνω

Οι μαθητές του τμήματος Α5 του 4ου Γυμνασίου Ρόδου είχαν την ευκαιρία να προσεγγίσουν και να γνωρίσουν την ενότητα των «Φυτών» μέσα από μία σειρά δράσεων που πραγματοποιήθηκαν στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας κατά το σχολικό έτος 2018-19.

Συγκεκριμένα, έσπειραν και φύτευσαν διάφορα καλλωπιστικά φυτά (βουκαμβίλιες, άλυσος κ.ά) και λαχανικά (τομάτες, πιπεριές, αγγουριές, μαρούλια, κολοκυθιές, άνηθος, μαϊντανός κ.ά). Μέσα από τη συμμετοχή τους στη διαδικασία αυτή ανέπτυξαν δεξιότητες για την δημιουργία και φροντίδα ενός μικρού σπορείου.

Σκοπός μας ήταν να μπορούν να αναγνωρίζουν τους σπόρους του κάθε φυτού αλλά και να ταξινομούν τα φυτά ανάλογα με τα χαρακτηριστικά τους.  Επίσης, οι  μαθητές  μας μάθανε πως από τον σπόρο γίνεται το φυτό αλλά και πως γίνεται η μεταφύτευση ενός σπορόφυτου στο έδαφος.

Η καθηγήτρια ,

Κοσμά Αναστασία