Έκθεση τεχνολογίας

tech11

Στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας, οι μαθητές της Α και Β τάξης του 4ου Γυμνασίου Ρόδου ολοκλήρωσαν με επιτυχία ένα σύνολο από δραστηριότητες σχετικές με το μάθημα. Συγκεκριμένα, οι μαθητές της Α τάξης εργάστηκαν ατομικά επιλέγοντας ένα θέμα σχετικό με τις ενότητες του μαθήματος (εργαλεία και μηχανές, ενέργεια και ισχύς, μεταφορές και επικοινωνίες, γεωργική τεχνολογία). Αρχικά, πραγματοποίησαν την γραπτή εργασία πάνω στο θέμα το οποίο επέλεξαν και στην συνέχεια κατασκεύασαν μια μικρογραφία του θέματος τους.

Από την άλλη οι μαθητές της Β τάξης αναλαμβάνουν – πλέον σε ομαδικό επίπεδο – να συντάξουν μία γραπτή εργασία επιλέγοντας μια επιχείρηση που ανήκει σε έναν από τους τρεις τομείς παραγωγής. Η κάθε ομάδα αποτελούνταν από τον Γενικό Διευθυντή και τους Διευθυντές των αντίστοιχων τμημάτων της επιχείρησης. Έτσι δημιουργήθηκε ένα παιχνίδι ρόλων και οι μαθητές ήταν σε θέση να κατανοήσουν το σκοπό και τη λειτουργία μια επιχείρησης. Στη συνέχεια οι μαθητές της κάθε ομάδας κατασκεύασαν μια μακέτα με την επιχείρηση τους και μας τις παρουσίασαν.

Η καθηγήτρια
Κοσμά Αναστασία