Βιβλιοπρόταση : Η ιστορία του γάτου που έμαθε σε ένα γλάρο να πετάει

??????????????

της Δέσποινας Μπάρκα

Το αγαπημένο μου εξωσχολικό βιβλίο είναι η Ιστορία του γάτου που έμαθε σε έναν γλάρο να πετάει. Το συγκεκριμένο βιβλίο το έμαθα από το μάθημα της Λογοτεχνίας. Μου φάνηκε  πολύ ενδιαφέρον και την ίδια εκείνη   μέρα πήγα στο βιβλιοπωλείο να το πάρω. Τώρα με την καραντίνα  το διαβάζω  ξανά και έχω να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένη.

Υπόθεση :

Μια γλαροπούλα, η Κενγκά  πέφτει θύμα της θαλάσσιας ρύπανσης. Πριν ξεψυχήσει, εμπιστεύεται το αβγό της στον γάτο Ζορμπά και του ζητά να της υποσχεθεί ότι θα κλωσήσει το αβγό, δεν θα φάει το γλαρόπουλο, και θα του μάθει να πετά. Ο Ζορμπάς δίνει το λόγο του .Είναι όμως δυνατόν ένας γάτος να μάθει σ’ ένα γλάρο να πετάει;

γατος

Δυστυχώς , ο σπουδαίος  συγγραφέας  του βιβλίου , Λουίς Σεπουλβεδα έφυγε στις 16 -04 -2020 από τη ζωή νικημένος από την πανδημία της εποχής μας  , τον κορωνοϊό.

Βιογραφικά στοιχεία για το συγγραφέα :https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%BF%CF%85%CE%AF%CF%82_%CE%A3%CE%B5%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B2%CE%B5%CE%B4%CE%B1

??????????????