Συμμετοχή του 4ου Γυμνασίου σε διεθνές εργαστήριο Αστροφυσικής

rwav

Επιτυχής  ήταν η συμμετοχή του σχολείου μας στο διεθνές εργαστήριο Αστροφυσικής  , που  διοργάνωσε η διεθνής ερευνητική ομάδα FRONTIERS    σε συνεργασία με τo  Πειραματικό κέντρο Virgo  , με στόχο  την εισαγωγή  των μαθητών σε στοιχεία   Αστροφυσικής .

Συγκεκριμένα , το σχολείο μας συμμετείχε  σε εικονική επίσκεψη στη μεγαλύτερη  διεθνώς  εγκατάσταση  μελέτης βαρυτικών κυμάτων   , Virgo  ( στην Ιταλία ) .Οι μαθητές εισήχθησαν στην αστρονομία  βαρυτικών κυμάτων από  ειδικούς επιστήμονες , συζήτησαν μαζί τους , έθεσαν ερωτήσεις και  έμαθαν πολλά για τις μεγάλες ανακαλύψεις στον τομέα . Μάλιστα η επιτροπή του εργαστηρίου έδωσε  πιστοποιητικά και συγχαρητήρια  στους μαθητές που συμμετείχαν  .

Στιγμιότυπο από τη συμμετοχή του μαθητή   Σαλιάρη Νίκου

Saliaris1