ΣΕΡΦ@ΡΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΜΠΡΑΤΣΑΚΙΑ ; Μ@ΘΕ, ΣΚΕΨΟΥ, ΠΡΑΞΕ ΣΩΣΤΑ !

Αντίγραφο από Εικόνα 002

από τους  Ιωάννα Μανε , Κουμλελή Αθανασία , Κουμλελή  Γιάννη , Κοντούδη Αθανασία και Ξυλουρά  Ειρήνη

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΕΙΣ!

Είσαι σίγουρη/ος ποια άτομα βλέπουν τις δημοσιεύσεις σου; Πώς μπορείς να είσαι βέβαιος/η ότι είναι μόνο οι … «φίλοι» σου; Σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις τις  ρυθμίσεις ασφάλειας έτσι ώστε να έχεις τον έλεγχο για το ποιος μπορεί να το δεί;

Πριν δημοσιεύσεις μία φωτογραφία σκέφτεσαι για τις συνέπειες αργότερα; Πάντα να θυμάσαι ότι οποιοσδήποτε μπορεί να αποτυπώσει περιεχόμενο, π.χ. να κρατήσει στιγμιότυπα αυτού ή να το χρησιμοποιήσει για διαφορετικό σκοπό.

Το ήξερες ότι ακόμα και αν διαγράψεις μία φωτογραφία σου από το διαδίκτυο αυτή παραμένει για πάντα εκεί;

Έχεις επιβεβαιώσει ότι οι εικονιζόμενοι στη φωτογραφία επιθυμούν τη δημοσίευσή της; Πάρε άδεια πριν δημοσιεύσεις. Σκέψου πώς θα ένιωθες εσύ αν κάποιος δημοσίευε περιεχόμενο που σε αφορά χωρίς πρώτα να σε ρωτήσει!

ΣΕΡΦ@ΡΕΙΣ   ΧΩΡΙΣ ΜΠΡΑΤΣΑΚΙΑ ;

Μ@ΘΕ,   ΣΚΕΨΟΥ,  ΠΡΑΞΕ ΣΩΣΤΑ !

σερφαρεις

Στιγμιότυπα  από τη δράση του σχολείου μας   την Ημέρα   Ασφαλούς διαδικτύου (3-2-2106 )

Αντίγραφο από Εικόνα 002

Αντίγραφο από Εικόνα 003