Πρόκριση θρίλερ για τον Ολυμπιακό στο Final Four της Μαδρίτης

OLY

Χάρη στο τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη στην εκπνοή του αγώνα η ομάδα του Ολυμπιακού επικράτησε με 71-68 της Μπαρτσελόνα σε έναν αγώνα θρίλερ, κατά τη διάρκεια του οποίου ο Ολυμπιακός βρέθηκε πολλές φορές πίσω στο σκορ.   Η ελληνική ομάδα κατάφερε να σπάσει το πλεονέκτημα έδρας της Μπαρτσελόνα και για 5η φορά τα τελευταία 7 χρόνια να βρεθεί σε Final Four.

1237023

Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με 16-17, ενώ το ημίχρονο τον βρήκε να χάνει με  29-37.  Η Μπαρτσελόνα έφτασε και στο +10, αλλά λίγο πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ με 50-49.  Η τέταρτη περίοδος ήταν για γερά νεύρα, καθώς οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς πολύ κοντά στο σκορ.  Με καλάθι στον αιφνιδιασμό στα 39.5» έγινε το 66-65 μέσα σε πανδαιμόνιο! Ο Ναβάρο κέρδισε (αυστηρό) φάουλ από τον Λαφαγιέτ κι έκανε το 67-66 με 2/2 βολές όμως ο Βασίλης Σπανούλης το πήρε πάνω του, τα έβαλε με όλη την άμυνα της Μπαρτσελόνα και διαμόρφωσε το 68-67 στα 8.3» για τη λήξη!

1237022

Ο Πασκουάλ κάλεσε τάιμ άουτ, ενώ ο Ναβάρο κέρδισε ξανά φάουλ, αυτή τη φορά από τον Μάντζαρη στα 5.2». Ο αρχηγός της Μπαρτσελόνα αστόχησε στην πρώτη, ευστόχησε στη δεύτερη και ισοφάρισε σε 68-68. Επαναφορά για τον Ολυμπιακό, τρίποντο από τον Πρίντεζη σε νεκρό χρόνο (71-68) και ο Ολυμπιακός στο Final Four!

1237063

Μια ξεχωριστή βραδιά για τον Ολυμπιακό και ιδιαίτερα για τον αρχηγό, Βασίλη Σπανούλη, που προκρίνεται για τέταρτη φορά στην καριέρα του σε Final Four (έχει το 3/3 μέχρι στιγμής), ενώ πέρασε στη δεύτερη θέση του πίνακα των σκόρερ όλων των εποχών στη Euroleague.

Ευχόμαστε καλή τύχη για τη συνέχεια στον Ολυμπιακό, που στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ.