Συγκρούσεις στο σχολείο

Καταγραφή

Συχνό φαινόμενο έχουν γίνει, δυστυχώς, οι συγκρούσεις μεταξύ μαθητών στον χώρο του σχολείου.  Μια σύγκρουση μπορεί να ξεκινήσει ως απλή λογομαχία και να εξελιχθεί  σε εκδήλωση βίας, που ενδέχεται να οδηγήσει σε σοβαρούς τραυματισμούς.

Οι αιτίες που μπορούν να προκαλέσουν συγκρούσεις ποικίλλουν:  μαγκιά, εκδίκηση, επιθυμία ένταξης σε μια ομάδα, ακόμα κι ένα …κορίτσι ή αγόρι!

1221211212

Φυσικά η βία δεν είναι λύση, καθώς έτσι οι διαφορές δε λύνονται αλλά οξύνονται.  Ο μόνος σωστός τρόπος να αντιμετωπιστούν τέτοιες καταστάσεις είναι να λύσουν τα θέματα οι μαθητές μεταξύ τους με συζήτηση.  Και  βέβαια, δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να μένουμε απλοί παρατηρητές τέτοιων καταστάσεων, αλλά να συμβάλλουμε στην επίλυσή τους.

Χωριάτης Παναγιώτης, μαθητής της Β΄ Τάξης