Ταξιδεύοντας στη Ρόδο

1

Εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στη Ρόδο στο πλαίσιο των προγραμμάτων «Μνημεία παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO και η επιρροή τους στην πολιτιστική ταυτότητα των τόπων» και «Η αειφορική διαχείριση των μνημείων της UNESCO στο φυσικό και αστικό περιβάλλον» στις 17-20 Μαρτίου.

Οι μαθητές επισκέφτηκαν μεταξύ άλλων το αρχαίο στάδιο της Ρόδου, τον Πύργο των Ιπποτών, το Παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου, το Ενυδρείο, τη Μονή της Φιλερήμου, την αρχαία Κάμειρο και τη Λίνδο, το Μοναστήρι της Παναγίας της Παραμυθίας, την Παναγία Τσαμπίκα και το Μουσείο της Μέλισσας.  Εντυπωσιάστηκαν ιδιαίτερα από το Ενυδρείο που δημιουργούσε την αίσθηση υπόγειας θαλάσσιας σπηλιάς και τα βοτσαλωτά δάπεδα σε όλα τα μέρη που επισκέφτηκαν.  Άκρως εντυπωσιακή ήταν επίσης και η αίθουσα 9-D, όπου παρακολούθησαν την ιστορία της αρχαίας Ρόδου.

2

3

4

6

Καταγραφή

Καταγραφή9

Η επίσκεψη άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις σε μαθητές και εκπαιδευτικούς για τα όμορφα μέρη που γνώρισαν επιβεβαιώνοντας για ακόμα μια φορά ότι ο βιωματικός τρόπος μάθησης είναι ο πιο αποτελεσματικός.