Επίσκεψη στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού Θεσσαλονίκης

Καταγραφή

Διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού Θεσσαλονίκης πραγματοποίησαν οι μαθητές του Β1 Και Β2 του σχολείου μας  στις 11/05/2017.

Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας και οι  μαθητές στο Μουσείο υλοποίησαν το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Αλλοτινά και τωρινά πρόσωπα του χρόνου» με την καθοδήγηση των συνοδών καθηγητριών τους,Πουλτουρτζίδου Χαρίκλειας, Ανθομελίδου Χαρίκλειας και Κρινάκη Μαλαματένιας.Από το Μουσείο δόθηκε στους μαθητές φάκελος με  υποστηρικτικό υλικό  και ένα φύλλο εργασίας. Έτσι, αυτοί, χωρισμένοι σε ομάδες,  παρατήρησαν αντικείμενα, «συνομίλησαν» με αυτά, άντλησαν πληροφορίες και απάντησαν στα φύλλα εργασίας τους. Στη συνέχεια, τους έγινε ξενάγηση  στις αίθουσες του Μουσείου και βιωματικά προσέγγισαν τον κόσμο του Βυζαντίου που τους απασχόλησε σε όλη τη διάρκεια της τρέχουσας σχολικής χρονιάς.