Έκθεση Nikola Tesla: “Ο άνθρωπος που εφηύρε το μέλλον”

Επίσκεψη στην έκθεση Nicola Tesla πραγματοποίησαν μαθητές της Γ΄ Τάξης στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Επιστήμη και Φαντασία».

20180117_103615

Η έκθεση φιλοξενείται στο Νoesis, που τη διοργανώνει σε συνεργασία με το Μουσείο «Νίκολα Τέσλα» του Βελιγραδίου. Παρουσιάζει τη ζωή και το έργο του πασίγνωστου εφευρέτη του εναλλασσόμενου ρεύματος Nicola Tesla, ενώ περιλαμβάνει μερικές από τις πιο γνωστές εφευρέσεις του, όπως το ξακουστό πηνίο του και τον επαγωγικό κινητήρα.

27604009_1939530033031946_1482418108_o

Η συγκεκριμένη έκθεση μας επέτρεψε να γνωρίσουμε καλύτερα το παρελθόν του Tesla αλλά και των σύγχρονων συσκευών που χρησιμοποιούμε χάρη σε αυτόν.
Οι μαθητές συμμετείχαν με ενθουσιασμό στις δράσεις της έκθεσης και κατόπιν διασκέδασαν στον προσομοιωτή του Ιδρύματος.
Προσωπικά πιστεύω ότι η συγκεκριμένη έκθεση ήταν εκθαμβωτική και σίγουρα αξίζει μία επίσκεψη.

Περισσότερες πληροφορίες γι’ αυτήν θα βρείτε στην ιστοσελίδα του Noesis: http://www.noesis.edu.gr/tesla/

Από την Αλεξοπούλου Ανθή, μαθήτρια της Γ΄ Τάξης