Χρυσό ξανά ο Πετρούνιας στο Μπακού, ασημένιο η Ξουλόγη

AP_632367907058

Το όγδοο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιό του μέσα στους τελευταίους 22 μήνες κατέκτησε στο Μπακού ο Λευτέρης Πετρούνιας στο παγκόσμιο κύπελλο ενόργανης “AGF Trophy”, επικρατώντας των αντιπάλων του με 15,333 βαθμούς, εκτελώντας υπό τους ήχους του «Ζορμπά» το βελτιωμένο σε σχέση με πέρσι πρόγραμμά του, που έχει συντελεστή δυσκολίας 6,40.

Τον Έλληνα «άρχοντα των κρίκων» ακολούθησαν στο βάθρο με σημαντική διαφορά ο Τούρκος Ιμπραΐμ Τσολάκ (15,100 β.) και ο Κινέζος Σινγκιού Λαν (14,866 β.).

Οριακά εκτός μεταλλίων στο ίδιο αγώνισμα έμεινε ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης, που κατέλαβε την 4η θέση με 14,700 βαθμούς, αφού πραγματοποίησε άλλη μία πολύ καλή εμφάνιση.

xoylogi

Οι ελληνικές διακρίσεις συνεχίστηκαν με την Ιωάννα Ξουλόγη, που  κατέκτησε τη δεύτερη θέση στον τελικό των ασκήσεων εδάφους με 12.733 βαθμούς.  Νωρίτερα, ήταν τέταρτη στον τελικό της δοκού ισορροπίας, με 12,000 βαθμούς, αλλά στο έδαφος ήταν εκπληκτική και κατάφερε να ανέβει στο βάθρο, χαρίζοντας το δεύτερο μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η 16χρονη Εβελίνα Μάγια στη δοκό ισορροπίας, αφού κατέλαβε την 7η θέση με 11,700 βαθμούς.   Στον τελικό του εδάφους, η Μάγια κατέκτησε την 5η θέση με 12,566 βαθμούς.

Το μετάλλιο «άγγιξε» και ο Βλάσης Μάρας, που κατετάγη 4ος με 14,100 βαθμούς στον τελικό του μονόζυγου, εκτελώντας ένα εύκολο -για τις δικές του δυνατότητες- πρόγραμμα, στην επανεμφάνισή του στους αγώνες έπειτα από 11 μήνες, χάνοντας το μετάλλιο για μόλις 0,066 βαθμούς.