Η σχολική μας γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου

IMG_2350Η σχολική μας γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου έγινε την Παρασκευή 16/11/2018 στην Κατακόμβη του Ιερού Ναού του Ευαγγελισμού. Η ανάγνωση χρονικού, η απαγγελία ποιημάτων, τα τραγούδια της χορωδίας, τα videos και τα ηχητικά ντοκουμέντα μετέφεραν τους μαθητές, τους καθηγητές και τους γονείς στο κλίμα εκείνης της πολιτικά ταραγμένης περιόδου. Φέτος, στις 17 Νοέμβρη συμπληρώνονται 45 χρόνια από την ηρωική, αιματηρή εξέγερση της νεολαίας στο Ε. Μ. Πολυτεχνείο, αλλά και από τις ανάλογες αντιδικτατορικές κινητοποιήσεις φοιτητών και σπουδαστών στη Θεσσαλονίκη, τα Γιάννενα, την Πάτρα, το Ηράκλειο, γεγονότα που εκφράζουν όχι μόνο τη διαχρονική αντίσταση των νέων απέναντι σε κάθε μορφή καταπίεσης αλλά και τη διεκδίκηση πολιτικών και κοινωνικών δικαιωμάτων.
Υπεύθυνες της σχολικής γιορτής ήταν η κ. Ανθομελίδου Χαρίκλεια, Φιλόλογος και η κ. Κορδάτου Αθηνά, Καθηγήτρια καλλιτεχνικών, ενώ την επιμέλεια της ορχήστρας και χορωδίας είχε η κ. Ιορδανίδου Σοφία, Καθηγήτρια Μουσικής.