Γιορτάζουμε την 28η Οκτωβρίου

Υπό ιδιαίτερες συνθήκες γιορτάστηκε και φέτος, όπως και πέρυσι, στα σχολεία όλης της χώρας η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940.  Λόγω της πανδημίας του κορονοϊού και των μέτρων περί τήρησης των αποστάσεων ο εορτασμός έγινε ανά τμήμα μες στις σχολικές αίθουσες.  Οι εκπαιδευτικοί παρουσίασαν το χρονικό με τα βασικά ιστορικά γεγονότα, ενώ υπήρχε η δυνατότητα να γίνει παρουσίαση σχετικών φωτογραφιών και να ακουστούν τραγούδια, υλικό που επιμελήθηκε η εκπαιδευτικός Γώτσιου Φερονίκη.  Βέβαια, άλλες χρονιές, προ κορονοϊού, οι γιορτές του σχολείου μας είχαν άλλη λάμψη και άλλο κλίμα χάρη και στη συμμετοχή της χορωδίας και της ορχήστρας, που αναλάμβανε η εκπαιδευτικός μας, Ιορδανίδου Σοφία.  Ελπίζουμε σε …καλύτερες μέρες!

Αναπόσπαστο κομμάτι αυτής της γιορτής είναι και η παράδοση της σημαίας από τη Διευθύντρια του σχολείου μας, Βλάχου Παναγιώτα, στη σημαιοφόρο μας, Καραποστόλου Ευτυχία, μαθήτρια της Γ΄ Τάξης.  Η σημαιοφόρος μαζί με τους παραστάτες μας και την ταμπελοφόρο του σχολείου παρουσιάστηκαν στους μαθητές μας: από τη Γ΄ Τάξη παραστάτριες είναι οι μαθήτριες Κάκκα Καλλιόπη και Μαρία Μαγδαληνή Καπέλλα, από τη Β΄ Τάξη η Χριστίνα Τσίτση και ο Καρακασίδης Γεώργιος, ενώ από την Α΄ Τάξη και μετά από κλήρωση ο Καραμαούνας Περικλής.  Ταμπελοφόρος του 1ου Γυμνασίου Ευόσμου είναι η μαθήτρια Ρεντήφ Ελένη.

Η γιορτή έκλεισε με την απονομή των Βραβείων και Αριστείων στους μαθητές που πρώτευσαν και αρίστευσαν κατά την περσινή σχολική χρονιά 2020-2021.

Ο σύλλογος των καθηγητών εύχεται σε όλους τους μαθητές του σχολείου μας καλή πρόοδο!