«Όχι στη Βία, Ναι στη Φιλία!»

Ο εκφοβισμός στο σχολείο (Bullying), παρατηρείται τα τελευταία χρόνια στις σύγχρονες κοινωνίες και στη χώρα μας όλο και πιο συχνά και σε ανησυχητικό βαθμό. Στο πλαίσιο αυτό στο σχολείο μας υλοποιούμε μία σειρά από δράσεις, συζητήσεις, εκδηλώσεις, εικαστικά εργαστήρια με στόχο την πρόληψη και την αντιμετώπιση του φαινομένου. Οι μαθητές μίλησαν για τον σχολικό εκφοβισμό με μία εικόνα, με μία ζωγραφιά χωρίς πολλές λέξεις και έδωσαν τη δική τους απάντηση στο θέμα : «Όχι στη Βία, Ναι στη Φιλία!» Τα έργα που δημιούργησαν οι μαθητές θα αποσταλούν στην εκστρατεία του Οργανισμού Το Χαμόγελο του Παιδιού «Μίλα Τώρα» και σε διαγωνισμούς που διοργανώνονται κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά με στόχο την ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας σε θέματα βίας και σχολικού εκφοβισμού.