Πρωτιά στους σχολικούς αγώνες χειροσφαίρισης

Πρώτη αναδείχθηκε η ομάδα του 1ου Γυμνασίου Ευόσμου στους σχολικούς αγώνες χειροσφαίρισης που έγιναν στο Δ.Α.Κ. Συκεών – Χειροσφαίρισης, την Παρασκευή 26/5/23.

Οι μαθητές της ομάδας, τους οποίους προπόνησε και συνόδευε η εκπαιδευτικός Πέτσα Αναστασία, είναι οι εξής:

1. ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ Γ6

2. ΚΟΥΒΑΚΛΗΣ ΑΜΒΡΟΣΙΟΣ – ΑΝΑΡΓΥΡΟΣ Γ6

3. ΜΙΓΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ Γ6

4. ΜΟΥΡΑΤΙ ΛΕΟΝΑΡΝΤ Γ6

5. ΣΤΑΜΑΤΟΥΡΑΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ Γ6

6. ΦΩΤΙΑΔΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ Γ6

7. ΚΑΡΑΣΤΡΑΤΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Γ2

8. ΜΠΑΤΣΟΥΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Γ2

9. ΜΠΕΤΖΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Γ2

10. ΠΟΛΙΤΗΣ ΘΕΟΦΑΝΗΣ Γ2

11. ΜΙΓΑΣ ΜΑΡΙΟΣ Β6

12. ΠΕΡΙΒΟΛΑΡΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ Β6

13. ΤΣΙΒΡΑΝΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Β6

14. ΡΟΚΟΣ ΜΑΡΙΟΣ Γ6

Συγκεκριμένα, στον 1ο αγώνα με το 4ο Γ/σιο Εχεδώρου οι μαθητές μας επικράτησαν  με σκορ 12-6. Σημείωσαν: 4 γκολ ο Μπέτζιος Δημήτρης, 4 γκολ ο Μίγας Αντώνης, 1 γκολ η Ανασταστασοπούλου Μαρία, 1 γκολ ο Μίγας Μάριος, 2 γκολ ο Φωτιάδης Μιχάλης.
Στον 2ο αγώνα με το 6ο Γ/σιο Ευόσμου ήρθαν ισόπαλοι με σκορ  9-9. Τα τέρματα σημείωσαν οι  Μπέτζιος Δημήτρης (3 γκολ), Μίγας Αντώνης (1 γκολ),  Μουράτι Λεονάρντο (2 γκολ), Κουβακλής Αργύρης (1 γκολ), Φωτιάδης Μιχάλης (2 γκολ).
Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα μέλη της ομάδας για την επιτυχία τους, ενώ να σημειωθεί ότι ξεχώρισαν οι μαθητές Μουράτι Λεοντάρντο, Μίγας Αντώνης και η μαθήτρια Αναστασοπούλου Μαρία, οι οποίοι προτάθηκαν από τον Ομοσπονδιακό Προπονητή Χειροσφαίρισης προκειμένου να συνεχίσουν προπονούμενοι σε ομάδες χειροσφαίρισης.
Επίσης, άξιο αναφοράς είναι ότι κανένας από τους μαθητές των 4 σχολείων που πήραν μέρος στους αγώνες δεν είναι αθλητής σε ομάδα χειροσφαίρισης., ενώ η μαθήτριά μας ήταν το μοναδικό κορίτσι που συμμετείχε.
IMG-8a56fd96365066dff8adfeebf337d53c-V(1)