Προσοχή: ναρκωτικά!

οχι στα ναρκωτικα

Μια μάστιγα της εποχής, ένας εφιάλτης για τους γονείς, μια παγίδα για τους εφήβους.

Στην Ελλάδα, σύμφωνα με το Εθνικό Κέντρο Τεκμηρίωσης και Πληροφόρησης για τα Ναρκωτικά, ένας στους τρεις εφήβους δηλώνει ότι έχει δοκιμάσει κάποια παράνομη ουσία και ένας στους έξι έχει κάνει χρήση τουλάχιστον 3 φορές σε όλη του τη ζωή (κάνναβη και κοκαΐνη).

Ο σημαντικότερος παράγοντας για την αποτροπή των εφήβων από τη χρήση των ναρκωτικών είναι η ενεργή παρουσία των γονέων στη ζωή των παιδιών τους. Η καλλιέργεια ενός υγιούς οικογενειακού περιβάλλοντος για τα παιδιά παίζει πολύ σπουδαίο ρόλο, αφού είναι σχεδόν σίγουρο ότι  θα εκτεθούν στα ναρκωτικά είτε στο χώρο του σχολείου είτε από συνομηλίκους και γνωστούς.  Εκτός βέβαια από την εξασφάλιση ενός ήρεμου οικογενειακού περιβάλλοντος, οι γονείς πρέπει να είναι σε επαγρύπνηση σχετικά με τις παρέες των παιδιών τους και τα μέρη που συχνάζουν.

Έρευνες έχουν δείξει, επίσης, ότι τα νεαρά άτομα που καπνίζουν έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να κάνουν χρήση αλκοόλ και απαγορευμένων ουσιών. Οι γονείς οφείλουν να αποθαρρύνουν το παιδί τους από το κάπνισμα. Και βέβαια, ο προφορικός αφορισμός δεν πρόκειται να φέρει αποτελέσματα, αν οι γονείς είναι καπνιστές!

Παράλληλα, οι γονείς πρέπει να ωθήσουν τα παιδιά τους σε αθλητικές και κοινωνικές δραστηριότητες (όπως κολύμβηση, μπάσκετ, θέατρο, χορό, μουσική κλπ).

ναρκωτικα 1

Και φυσικά, απαιτείται συνεχής επαγρύπνηση.  Αν παρατηρηθούν αλλαγές στη συμπεριφορά ενός παιδιού, οι γονείς δεν πρέπει να αδιαφορήσουν ή να το θεωρήσουν σημάδι εφηβείας. Οι παρακάτω ενδείξεις είναι άξιες προσοχής:

Σωματικά συμπτώματα:

• αλλαγές στις διατροφικές συνήθειες, απότομη αύξηση ή απώλεια βάρους.

• αλλαγές στις συνήθειες του ύπνου, το παιδί κοιμάται περισσότερο ή παραμένει ξύπνιο ώρες που δεν συνήθιζε.

• αλλαγές στον τρόπο βαδίσματος, υπερβολικά αργός ή γρήγορος ρυθμός.

• μάτια κόκκινα και υγρά, κόρες διεσταλμένες, απλανές βλέμμα, πρόσωπο πρησμένο, κόκκινο ή χλωμό.

• τρεμούλιασμα χεριών, ποδιών ή κεφαλιού.

• παλάμες κρύες και ιδρωμένες.

• ναυτίες, εφίδρωση, ξερόβηχας, διάρροιες.

• υπερδραστηριότητα.

ναρκωτικα

Συμπεριφορικά συμπτώματα:

• απότομες αλλαγές στη διάθεση, ευερεθιστότητα και νεύρα, επιθετική συμπεριφορά και αντίδραση σε γεγονότα με οργή και φυγή.

• απώλεια ενδιαφέροντος για δραστηριότητες που παλιότερα πρόσφεραν ευχαρίστηση.

• μείωση σχολικής επίδοσης, αδικαιολόγητες απουσίες, σκασιαρχείο.

• κακοκεφιά και αυτοκτονικές ιδέες, μυστικοπάθεια και περίεργη συμπεριφορά.

• έλλειψη συγκέντρωσης και ανάγκη απομόνωσης.

• καινούριες παρέες ή διακοπή μακροχρόνιας φιλίας.

• περίεργα τηλεφωνήματα από άγνωστα πρόσωπα.

• τάση να λέει ψέματα ή να αποκρύπτει γεγονότα.

• κλοπές, αντικείμενα που «χάνονται» μέσα στο σπίτι.

ναρκωτικά1-2

Σε αυτό το σημείο χρειάζεται προσοχή! Ορισμένες από τις παραπάνω ενδείξεις μπορεί να αποτελούν απλώς φυσιολογικές αντιδράσεις ενός εφήβου που αναζητά την αυτονομία και τον εαυτό του. Γνωρίζουμε πόσο δύσκολη είναι η εφηβική περίοδος και η μετάβαση στο στάδιο της ενηλικίωσης. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί προκειμένου να μην βγάλουμε βεβιασμένα συμπεράσματα.

Σε κάθε περίπτωση οι ειδικοί επισημαίνουν στους γονείς ότι  το παιδί τους τούς  χρειάζεται στο πλευρό του χωρίς όρους και προϋποθέσεις.

Πηγή:  http://www.neaygeia.gr/page.asp?p=499\

Δουλαβέρης Νικόλαος, μαθητής της Α΄ Τάξης