H δημιουργική διέξοδος των μαθητών του Ζαννείου Γυμνασίου. Η Τέχνη του Εφήμερου- οι μαθητές δημιουργούν στη φύση.

Τέχνη της Γης ή Environmental Art ή Land Art.

Οι μαθητές μέσα από το μάθημα των Εικαστικών γνώρισαν έργα μεγάλων καλλιτεχνών της εφήμερης τέχνης που αποκαλείται Land Art, όπως των Andy Goldsworthy Cone, Robert Smithson’s spiral jetty, Michael Heizer’s Monolithic Sculpture, Richard Long’s “Athens Slate Line”, James Turrell roden crater (ένα αστρονομικό παρατηρητήριο με γυμνό μάτι). Εμπνεύστηκαν από αυτά και δημιούργησαν τα δικά τους έργα, τα οποία αποκτούν ιδιαίτερη αξία και ξεχωριστό φως σε αυτή τη συγκυρία της υποχρεωτικής παραμονής στα σπίτια μας και του περιορισμού πολλών δραστηριοτήτων μας.

Το καλλιτεχνικό κίνημα της Τέχνης της Γης ή Environmental Art ή Land Art ξεκίνησε από την Αμερική και σχετίζεται τόσο με τα ακτιβιστικά κινήματα της δεκαετίας του 1960 ενάντια στην εμπορευματοποίηση της τέχνης, όσο και με την Minimal Art και την Conceptual Art. Είναι μια μορφή τέχνης η οποία δημιουργείται στη φύση με φυσικά κυρίως υλικά και τα έργα που αποτελούν μέρος του τοπίου, διαβρώνονται στις φυσικές καιρικές συνθήκες και καταλήγουν  στη φθορά, όπως κάθε ζωντανό στοιχείο. Αυτό που έχει σημασία δεν είναι η μονιμότητα, είναι η παρουσία του έργου στο χώρο δεδομένου ότι η Land Art προωθεί την οικολογική συνείδηση και τονίζει τη σχέση του ανθρώπου με τη φύση. Έργα σώζονται κυρίως μέσα από τα βίντεο και τις φωτογραφίες.

Η καθηγήτρια του μαθήματος των Εικαστικών

Αγγελή Ευσταθία