Κοινωνικοποίηση…η αίσθηση του «εμείς»

paidi_82-azli

Από την εμβρυακή ηλικία ακόμη το άτομο αρχίζει να κοινωνικοποιείται. Εντάσσεται δηλαδή στο κοινωνικό σύνολο, εσωτερικεύοντας κανόνες και αξίες, που η κοινωνία προβάλει ως πρότυπα αποδεκτά.

Θα λέγαμε πως, αναγκαία, η κοινωνικοποίηση δεν λείπει ποτέ από την ζωή μας. Η οικογένεια, το σχολείο, η θρησκεία, η πολιτεία είναι οι φορείς που βοηθούν τον άνθρωπο να ενσωματώνεται ομαλά στην κοινωνία.

Με την διαδικασία αυτή, το άτομο δημιουργεί την αίσθηση του »εμείς», το συναίσθημα της συντροφικότητας και της φιλίας, που είναι ανεκτίμητο. Έτσι διαμορφώνει τον χαρακτήρα του, μέσα από τις αξίες και τους κανόνες της κοινωνίας, αναθεωρώντας συχνά συμπεριφορές, και αναπτύσσει ικανότητες, ώστε να ξεπερνά τα προβλήματα και τις δυσκολίες που προκύπτουν. Εν τέλει, κατά τη συναναστροφή με τους συνανθρώπους του, στην πορεία της ζωής του, το άτομο αποκτά εμπειρίες μοναδικές και γνώσεις, που συντελούν στην καταξίωσή του ως κοινωνικού όντος αλλά και στη διατήρηση της συνοχής της κοινωνίας.

Κατερίνα Αζλή