ΝΙΚΟΣ ΓΚΑΛΗΣ

galis1

ΝΙΚΟΣ   ΓΚΑΛΗΣ

Ο Νίκος Γκάλης (Νικόλαος Γεωργαλής), γεννημένος στις 23 Ιουλίου 1957 στο Νιού Τζέρσεϊτων ΗΠΑ, είναι Ελληνοαμερικανός πρώην καλαθοσφαιριστής. Είναι η σημαντικότερη μορφή στην ιστορία του αθλήματος στην Ελλάδα.

Γιος μεταναστών με καταγωγή από τη Ρόδο (ο πατέρας του ήταν από τον Άγιο Ισίδωρο της Ρόδου), μεγάλωσε στην Αμερική. Εκεί ασχολήθηκε αρχικά με την πυγμαχία, αλλά γρήγορα τον κέρδισε η καλαθοσφαίριση. Το 1975 εισήχθη στο καθολικό πανεπιστήμιο του Σίτον Χολ, του οποίου η ομάδα μπάσκετ φημίζεται για τις διακρίσεις της. Ξεχώρισε γρήγορα και έγινε ένας από τους καλύτερους καλαθοσφαιριστές του κολλεγιακού πρωταθλήματος. Αγωνιζόταν στη θέση του σούτιγκ γκαρντ και σκόραρε με μεγάλη ποικιλία κινήσεων. Αγαπημένη του κίνηση το τζαμπ σουτ από μέση απόσταση ή το λέι απ με σπάσιμο στον αέρα (πολλές φορές με ολόκληρη την αντίπαλη ομάδα να αμύνεται μπροστά του). Την περίοδο 1978-79 αναδείχθηκε τρίτος σκόρερ στο κολεγιακό πρωτάθλημα του NCAA με 27,5 πόντους μ.ο. πίσω τον δεύτερο (και μετέπειτα θρύλο του ΝΒΑ) Λάρι Μπερντ. Στο τέλος εκείνης της σεζόν συμμετείχε στο ντραφτ (θεσμοθετημένη διαδικασία επιλογής μελλοντικών επαγγελματιών από αθλητικά σωματεία στις Η.Π.Α.) του NBAκαι επιλέχθηκε από την ομάδα Boston Celtics μόλις στον τρίτο γύρο της διαδικασίας και συνολικά την 68η θέση.

Θάνος  Nτόκος

5 σχόλια στο ΝΙΚΟΣ ΓΚΑΛΗΣ

1. Ο/Η ΑΘΗΝΑ ΚΑΛΛΙΑΡΗ λέει:

ΜΠΡΑΒΟ , ΘΑΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ. Ο ΓΚΑΛΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΡΟΤΥΠΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟΥ ΗΘΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥ!

2. Ο/Η γιωργος λέει:

ισως ο καλυτερος αθλητης στην Ελλαδα

3. Ο/Η vaios λέει:

kaliteros basketbolistas sthn istoria toy elinikou basket