ENA TAΞΙΔΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑΡ

συνέντευξη στην τάξη

ουρανοξύστες Ντόχα

στην παιδική χαρά

Ο Αλέξης από το Ε2 είχε την τύχη να επισκεφθεί το Κατάρ τον Μάρτη που μας πέρασε και οι συμμαθητές του δεν έχασαν την ευκαιρία να του πάρουν συνέντευξη στο πλαίσιο του μαθήματος των αγγλικών. Η συνέντευξη μπορεί να έγινε στα αγγλικά αλλά ο Αλέξης είχε την ευγενή καλοσύνη να καθίσει και να γράψει τις απαντήσεις του στα ελληνικά.

Πού ακριβώς βρίσκεται το Κατάρ;

Το Κατάρ βρίσκεται στη Σαουδική Αραβία, στην αραβική χερσόνησο.

Τι γλώσσα μιλάνε οι άνθρωποι στο Κατάρ;

Οι άνθρωποι μιλάνε αραβικά και διαβάζουν από τα δεξιά προς τα αριστερά.

Τι ιδιαίτερο είχε η αραβική κουλτούρα;

Τον Ιμάμη, που ανεβαίνει πάνω σε ένα πύργο και λέει την προσευχή 5 φορές τη μέρα.

Ποια είναι η πρωτεύουσα του Κατάρ; Εσύ που μείνατε;

Η πρωτεύουσα του Κατάρ είναι η Ντόχα. Εκεί μείναμε κι εμείς.

Πώς είναι τα κτήρια στην Ντόχα;

Τα περισσότερα κτήρια στην Ντόχα είναι ουρανοξύστες αλλά υπάρχουν και μερικές μονοκατοικίες.

Τι μέσα συγκοινωνίας υπάρχουν; Ποια χρησιμοποιήσατε εσείς;

Στην Ντόχα υπάρχουν όλων των ειδών τα μεταφορικά μέσα εκτός από τρένα που κατασκευάζονται τώρα. Εμείς χρησιμοποιήσαμε μόνο αυτοκίνητο και αεροπλάνο.

Ήταν καλός ο καιρός; Πώς ήταν;

Ο καιρός εκεί είναι ή υπερβολικά ζεστός ή κάπως πιο «κρύος» το βράδυ, που έχει 10-15 βαθμούς. Όταν ήμασταν εμείς, έβρεχε τις τρεις τελευταίες μέρες; Μετά όμως άρχισε να ανεβάζει βαθμούς και πήγε στους 40 βαθμούς σε μία μόλις βδομάδα.

Πώς είναι το φαγητό; Είναι νόστιμο;

Το φαγητό στο Κατάρ είναι κυρίως κρέας. Αλλά υπάρχουν και κάποια άλλα φαγητά π.χ. το χούμους.

Τι αξιοθέατα ή μνημεία επισκεφτήκατε;

Στην Ντόχα υπάρχει το Μουσειο Ισλαμικής Τέχνης, το οποίο επισκεφτήκαμε τη δεύτερη μέρα του ταξιδιού μας. Μέσα στο μουσείο υπάρχουν πολλά εκθέματα από τον πόλεμο και αγγεία παλιάς εποχής.

Ξέρεις τι ώρα πάνε τα παιδιά στο σχολείο;

Τα παιδιά πάνε από πολύ νωρίς στο σχολείο. Συγκεκριμένα στις 6 το πρωί, για να έχει λίγη δροσιά όταν θα είναι εκεί.

Πήγατε με όλη την οικογένειά σου στο Κατάρ;

Όχι δεν πήγαμε όλοι, μόνο εγώ, η μαμά μου και ο αδερφός μου. Ο μπαμπάς μου ήταν εκεί.

Πού μείνατε, σε ξενοδοχείο ή κάπου αλλού;

Εμείς μείναμε μαζί με τον μπαμπά στο δωμάτιο ενός φίλου του. Τις πρώτες μέρες ήταν μαζί μας στις βόλτες.

Πώς περνάγατε τη μέρα σας;

Κάθε φορά διαφορετικά. Την πρώτη μέρα πήγαμε στην παραλία. Τη δεύτερη μέρα στο Μουσείο και την Τρίτη στο Pearl, την πιο ακριβή συνοικία της Ντόχα. Το μόνο κοινό ήταν ότι κάθε μέρα πηγαίναμε στο Souq, τη λαϊκή αγορά της Ντόχα.

Πήγατε για ψώνια στην Ντόχα;

Πήγαμε για ψώνια άλλα όχι σε πολλά μέρη. Πήγαμε μόνο στο μαγαζί του μουσείου και στο Souq.

Πήγατε να ακούσετε την τοπική μουσική;

Δεν ακούσαμε λαϊκή μουσική, μόνο τον Ιμάμη που έλεγε την προσευχή.

Θα ξαναεπισκεφτείτε το Κατάρ το καλοκαίρι;

Το Κατάρ αμφιβάλλω αν θα το ξαναεπισκεφτούμε, κυρίως δε νομίζω να το επισκεφτούμε το καλοκαίρι γιατί είχε πολλή ζέστη έξω.

Τι σου άρεσε περισσότερο στο Κατάρ;

Η καλύτερη στιγμή μου στο Κατάρ νομίζω ήταν στο Pearl όταν έπαιζα με τους φίλους μου στην πλατεία.

Διασκέδασες; Έχεις άλλη αγαπημένη ανάμνηση;

Μου άρεσε πάρα πολύ και η παιδική χαρά που πήγαμε στο Κατάρ. Είχε διάφορα τραμπολίνα και εξαρτήματα για τη διασκέδαση των παιδιών.

Θα σου άρεσε να μείνεις για πάντα εκεί;

Θα ήθελα να μείνω για πάντα αλλά δε νομίζω ότι θα άντεχα στις καιρικές συνθήκες.

Ευχαριστούμε, Αλέξη, για τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες και εμπειρίες που μας μετέφερες!

Souq

Μουσείο Ισλαμικής Τέχνης