Το σχολείο μου

Ζωγραφιά της Κλεαρχίας από τη Β΄ τάξη

Το σχολείο μου είναι το 70 Δημοτικό σχολείο Αθηνών. Βρίσκεται σε ένα από τα ωραιότερα σημεία στην Αθήνα, κάτω από την Ακρόπολη. Χτίστηκε το 1931 με αρχιτέκτονες τον Πάτροκλο Καραντινό και τον Ιταλοελβετό Sartoris. Ήταν και οι δύο εξαιρετικοί αρχιτέκτονες για την εποχή τους. Το σχολείο λέγεται και «του Μπούρα» από το όνομα ενός από τους πιο παλιούς διευθυντές του.
Το σχολείο έχει πράσινα κάγκελα, μπεζ τοίχους, ένα υπόστεγο, ένα γήπεδο του μπάσκετ, ένα γήπεδο του βόλεϊ, πίσω αυλή, βρύσες, τουαλέτες και παγκάκια. Είναι δύο κτίρια. Μέσα έχει 16 μεγάλες αίθουσες.

Εκεί γνώρισα όλες μου τις φίλες. Νιώθω υπέροχα όταν είμαι σχολείο επειδή είμαι μαζί με τις φίλες μου και παίζουμε.

Ελπίδα Μ.

Συμμαθητές…..

Καλός συμμαθητής είναι αυτός που είναι ευγενικός με τα άλλα παιδιά της τάξης και του σχολείου. Που βοηθάει όταν μπορεί τους άλλους, που δεν τους ενοχλεί την ώρα του μαθήματος ή του διαλείμματος. Ακόμη αυτός που δεν θα προδώσει τον συμμαθητή του όταν κάνει κάτι που δεν είναι σωστό αλλά θα του πει πως δεν είναι σωστό και δεν πρέπει να το ξανακάνει.

Κωνσταντίνος Β.  Γ1