Ευρωπαϊκό Εκπαιδευτικό πρόγραμμα στη Βιέννη

Το σχολείο μας για ένατη συνεχή χρονιά συμμετείχε σε Ευρωπαϊκά Εκπαιδευτικά Προγράμματα τα οποία προωθεί και εγκρίνει το Υπουργείο Παδείας θέλοντας να δώσει ευρωπαϊκή διάσταση στην εκπαίδευση. Στο πλαίσιο αυτό και σε συνέχεια των επαφών μας με τις ελληνικές κοινότητες του εξωτερικού μέσω της υλοποίησης πολιτιστικών προγραμμάτων, το σχολείο μας επισκέφθηκε την ελληνική κοινότητα της Βιέννης κατόπιν πρόσκλησης του Μητροπολίτη Αυστρίας κ. Αρσένιου.

Το πολιτιστικό μας πρόγραμμα είχε περιεχόμενο τις κοιτίδες ελληνισμού στη Βιέννη κατά τον 19ο αιώνα και τη συμβολή τους στην ανάπτυξη του Νεοελληνικού Διαφωτισμού στην τουρκοκρατούμενη Ελλάδα. Αναλυτικά το περιεχόμενο του προγράμματος αποτυπώνεται στον παρακάτω σύνδεσμο.

Ξεφυλλίστε το έντυπο