Αγώνες Ιστορίας

ΑΠΟ: 8ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - Μαρ• 12•17

DSC_0139

Στις 22 Δεκεμβρίου έγιναν οι καθιερωμένοι πλέον Αγώνες Ιστορίας μεταξύ μαθητών της Α΄Γυμνασίου (Ιστοριοδρομίες) και μεταξύ μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου (Ιστορικοί Αγώνες). Τα θέματα, αφορούσαν γεγονότα και προσωπικότητες από την ύλη που διδάχτηκαν οι μαθητές στο μάθημα της Ιστορίας κατά το Α΄ Τετράμηνο. Οι ομάδες που συμμετείχαν σ” αυτή την τελική φάση του διαγωνισμού είχαν προκριθεί μετά από παρουσίαση των εργασιών τους στα τμήματά τους. Όλες οι ομάδες διαγωνίστηκαν στις ιστορικές γνώσεις, τις μεθόδους παρουσίασης, την επιλογή μέσων και υλικού αλλά και την πρωτοτυπία και επινοητικότητα. Η κριτική επιτροπή αποτελούνταν από τις φιλολόγους του σχολείου με επικεφαλής τη Σχολική Σύμβουλο των Φιλολόγων κ. Χαρινέλα Τουρνά, η οποία τίμησε τους αγώνες με την παρουσία της και τη συμμετοχή της. Τα αποτελέσματα ανακοινώθηκαν στους μαθητές μετά τις χριστουγεννιάτικες διακοπές και η βράβευση των τριών πρώτων ομάδων από κάθε τάξη έγινε σε ανοιχτή εκδήλωση με προσκεκλημένους γονείς και καθηγητές στην οποία οι νικήτριες ομάδες παρουσίασαν τις εργασίες τους.