«Καφενείον η Ελλάς» Θεατρική Παράσταση για την Επέτειο του Πολυτεχνείου

ΑΠΟ: 8ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - Μαρ• 12•17

IMG_20161117_100135

Την ημέρα της επετείου του Πολυτεχνείου, παρουσιάστηκε με μεγάλη επιτυχία, ένα θεατρικό έργο από τους μαθητές του σχολείου μας, με τίτλο   «Καφενείoν η Ελλάς».  Οι υποψήφιοι για τους ρόλους επιλέχτηκαν από τις φιλολόγους του σχολείου μας, μετά από δοκιμαστικά. Όλοι οι υποψήφιοι πήραν ρόλο ανάλογα με τις  υποκριτικές τους ικανότητες. Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκαν πρόβες, με την επίβλεψη των καθηγητριών Κας Μελαχροινού και Κας Μελά και ετοιμάστηκαν τα σκηνικά, με την καθοδήγηση της καθηγήτριας εικαστικών Κας Ντινιακού. Mέσα από το έργο, τα παιδιά που συμμετείχαν, αλλά και αυτοί που το παρακολούθησαν, κατάφεραν να «νιώσουν» αυτά που γίνονταν την εποχή εκείνη και να μάθουν μερικά ακόμα πράγματα για το καθεστώς της χούντας.

Άννα Λιακοπούλου, τμήμα Γ3