3ο Βραβείο μαθητριών μας σε διαγωνισμό διηγήματος

~ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ~

Όλοι μας από μικροί έχουμε όνειρα να διακριθούμε σε αυτό που αγαπάμε. Εμείς λοιπόν αγαπάμε τη λογοτεχνία και πιο συγκεκριμένα τη δημιουργική γραφή. Έτσι την Τετάρτη 23 Μαρτίου του 2017, το κοινό όνειρό μας έγινε πραγματικότητα. Διακριθήκαμε στον διαγωνισμό δημιουργικής γραφής-συγγραφής διηγήματος που διοργάνωσαν  τα εκπαιδευτήρια Νέα Γενιά Ζηρίδη σε συνεργασία με το πολιτιστικό τμήμα της τράπεζας Πειραιώς και τις εκδόσεις Κέδρος και ο οποίος απευθυνόταν σε όλα τα γυμνάσια της Αττικής. Στο διήγημά μας με τίτλο «Ελπίδα», απονεμήθηκε το τρίτο βραβείο. Όλα όμως ξεκίνησαν από μια άσκηση δημιουργικής γραφής στο πλαίσιο του μαθήματος  της ΝΕ Γλώσσας. Αυτή η άσκηση μας έδωσε την ευκαιρία να γράψουμε το δικό μας διήγημα, βασισμένο σε 8 εικόνες που μας δόθηκαν από την καθηγήτρια μας, την κ. Μελαχροινού. Την ίδια μέρα η καθηγήτριά μας μας ενημέρωσε για έναν διαγωνισμό διηγήματος στον οποίο θα μπορούσαμε να πάρουμε μέρος. Οι δυο μας ενθουσιαστήκαμε και πήραμε απόφαση εκείνη τη στιγμή να λάβουμε και εμείς μέρος.  Όμως η απόφασή μας πέρασε αρκετές δυσκολίες, μία απ’ τις οποίες ήταν ότι το διήγημα έπρεπε να είναι πολυτροπικό, πράγμα που σήμαινε ότι έπρεπε να περιέχει δικές μας πρωτότυπες φωτογραφίες συναφείς με το περιεχόμενό του. Παρ” όλα προβλήματα που αντιμετωπίσαμε, τελικά καταφέραμε να πραγματοποιήσουμε το όνειρό μας, χάρη σε κάποια σημαντικά άτομα που συνέβαλα στη δημιουργία του δικού μας διηγήματος.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά αυτά τα άτομα, τα οποία δεν είναι άλλα από την καθηγήτρια μας κα Μελαχροινού, που μας συμβούλεψε και μας καθοδήγησε με τις γνώσεις και τις εμπειρίες της να διανύσουμε αυτό το όμορφο ταξίδι, τη συμμαθήτρια και αγαπημένη μας φίλη Φαίδρα Λαπιδάκη, που χωρίς αυτήν το διήγημά μας θα είχε βγει εκτός συναγωνισμού. Επιπλέον ευχαριστούμε το σχολείο μας και ιδιαιτέρως τον αγαπητό μας διευθυντή κο Καραγγελή, που μας δίνει επίσης παρόμοιες μοναδικές ευκαιρίες, μέσα από τις διάφορες δράσεις που οργανώνει, ώστε να αναδείξουμε τα ταλέντα που έχουμε όλοι οι μαθητές σε διάφορους τομείς. Η νίκη μας είναι αφιερωμένη στην φίλη μας Φαίδρα που δεν θέλουμε ποτέ να την ξαναδούμε στεναχωρημένη.

Σε αγαπάμε ΦΑΙΔΡΑ !!!!

«ΈΛΕΝΑ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΟΥ»

ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΕΛΕΝΑ , ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΟΥ ΓΙΩΛΕΝΑ Τμήμα Γ1

Για να διαβάσετε το διήγημα πατήστε εδώ κάνοντας δεξί κλικ