Μάιος, ο καλύτερος μήνας του χρόνου

(Αναδημοσίευση από παλαιότερο έντυπο σχολικό περιοδικό «ΟΙ ΜΠΟΜΠΙΡΕΣ ΤΟΥ 7ου»)

«Ο Μάιος μας έφτασε,

εμπρός βήμα ταχύ,

να τον προϋπαντήσουμε

παιδιά στην εξοχή…»

Ο Μάιος θεωρείται ο καλύτερος μήνας του χρόνου. Είναι το σύμβολο της άνοιξης και της νεότητας. Στην Ελλάδα οι άνθρωποι τον υποδέχονται με τραγούδια και γενική έξοδο στην εξοχή.

Παλιότερα, το πρωί της πρωτομαγιάς εύθυμες παρέες νέων, οι «Μάηδες», πήγαιναν στα δάση όπου έκοβαν ένα ανθισμένο κλωνάρι, το «μαγιόξυλο», το στόλιζαν με αγριολούλουδα και το πήγαιναν από σπίτι σε σπίτι τραγουδώντας εύθυμα τραγούδια.

α

ΟΙ ΑΠΟΦΡΑΔΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΜΑΗ

Οι τρεις πρώτες μέρες του Μάη , λέγονται σε πολλά μέρη δρίμες ,δηλαδή μέρες με περιεχόμενο δριμύ ,οξύ. Τις μέρες αυτές δεν αρχίζουν καμιά δουλειά ,μήτε μπουγαδιάζουν οι γυναίκες, μήτε αυλακιάζουν κήπους οι άντρες. Δρίμες είναι και οι τρεις πρώτες του Μάρτη και του Αυγούστου.

β

Η ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ

Η ημέρα της πρωτομαγιάς έχει αφιερωθεί παγκοσμίως στους εργάτες. Η εργατική πρωτομαγιά στην Ελλάδα γιορτάστηκε για πρώτη φορά το 1893 στις στήλες του Ολυμπίου Διός. Όμως το πρώτο ψήφισμα της εργατικής πρωτομαγιάς έγινε τον επόμενο χρόνο με κύρια σημεία τα παρακάτω:

• Να μη δουλεύει κανείς την Κυριακή.
  • Να δουλεύουν όλοι μόνο 8 ώρες την ημέρα.
  • Να μην εργάζονται τα μικρά παιδιά.
  • Να βγαίνουν στη σύνταξη όσοι είναι ανάπηροι και να καταργηθούν οι θανατικές εκτελέσεις

γ