Λαϊκή Τέχνη

ΑΠΟ: iopiperkou - Δεκ• 13•14

Η λαϊκή τέχνη αποτελεί ένα σπουδαίο κεφάλαιο της πολιτισμικής μας κληρονομιάς. Αντικατοπτρίζει και συγκεντρώνει όχι μόνο το παρόν, αλλά και το παρελθόν της ομαδικής έκφρασης του καλλιτεχνικού πλούτου της χώρας μας. Συνδέεται στενά με τις παλαιές συνήθειες και τις παραδόσεις, που πολλές διατηρούνται ακόμη ζωντανές σε αρκετά μέρη της Ελλάδας.

Χαρακτηριστικά

Ένα από τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά γνωρίσματα της λαϊκής τέχνης αποτελεί ο συνδυασμός χρηστικότητας και αισθητικής.

Άλλο χαρακτηριστικό αυτής της τέχνης είναι ότι τα έργα της αποτελούν έκφραση της ομαδικής αισθητικής της συγκεκριμένης κοινωνίας και όχι της προσωπικής αισθητικής κάθε δημιουργού. Είναι έργα δουλεμένα με αγάπη και μεράκι.

Κρητικό ψηφιδωτό

Η λαϊκή τέχνη, με τις ποικίλες μορφές και εκδηλώσεις της, εκφράζει, με ζωντάνια και παραστατικότητα, τις διαφορές, τις ιδιορρυθμίες, το φυλετικό χαρακτήρα, την αισθητική παράδοση, τις ανησυχίες και τον πλούτο της συλλογικής ψυχής του ελληνικού λαού.

Η ελληνική λαϊκή παράδοση αντλεί τα θέματά της από την καθημερινή ζωή των ανθρώπων, τα ήθη και τα έθιμά τους, τη θρησκευτική ζωή και το φυσικό περιβάλλον.

Τρικεριώτικο κέντημα

Υλικά

Υλικά που χρησιμοποιούσαν οι τεχνίτες προκειμένου να φτιάξουν διάφορα αντικείμενα ήταν το πανί για την ενδυμασία, ξύλο για διάφορα είδη αποθήκευσης όπως κασέλες, μάρμαρο και πέτρα για την δόμηση των σπιτιών, χρυσό, άργυρο και ασήμι για την κατασκευή κοσμημάτων και «χώμα» για την κατασκευή αγγείων, πιθαριών, γλαστρών και πήλινων πιάτων

.IMG_0063

Χαρακτηριστική παριανή κασέλα

Μοτίβα

Τα μοτίβα που συναντάμε συχνά σε αντικείμενα λαϊκής τέχνης δεν είναι τυχαία. Έχουν αρχαία προέλευση, περιέχουν μια βαθιά σοφία και ένα συμβολικό περιεχόμενο. Άλλοτε είναι γεωμετρικά σχέδια, άλλοτε σκηνές από την καθημερινή ζωή (γάμος, χορός, κυνήγι κ.ά.) και άλλοτε έχουν συμβολικό ή μαγικό χαρακτήρα (φίδι, σταυρός, γλάστρα, πετεινός). Υπάρχουν, επίσης, και θέματα που προέρχονται από τον αρχαίο και το βυζαντινό κόσμο, όπως η γοργόνα και ο δικέφαλος αετός.

Η γοργόνα σε σκυριανό κέντημα

Συντακτική ομάδα:

• Κίνη Αναστασία Αποστολία – Β1
  • Πρίφτη Μαρία – Β3
  • Σωτηρίου Αικατερίνη – Β4
  • Τούσια Θεοδώρα – Β4
  • Τσατσαρώνη Ισμήνη – Β4

1. Ο/Η ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΠΑΝΙΑΡΗΣ λέει:

Συγχαρητήρια για το σχολικό περιοδικό και για το άρθρο σας που αφορά το λαϊκό πολιτισμό!

Αλέξανδρος Καπανιάρης
    Υπ. ΚΕΠΛΗΝΕΤ Μαγνησίας

2. Ο/Η ΄Αννα Βουρλογιάννη λέει:

Ενδιαφέρον άρθρο, συνοπτικό και κατατοπιστικό!

3. Ο/Η tyrogiannis nikolaos λέει:

poli kali douleia mprabo sas

4. Ο/Η Γκράσσος Γεώργιος λέει:

Συγχαρητήρια στην πεντάδα των μαθητριών της Β΄ τάξης που ασχολήθηκαν με αυτό το «ατελείωτο» θέμα.
    Πάρα πολύ καλή προσπάθεια. Εύχομαι τα εξής :
    1. να επεκταθούν ακόμη περισσότερο, αναζητώντας μυστικά και γνώσεις που εμπεριέχονται στην λαϊκή τέχνη,
    2. να «διευρυνθεί» η ομάδα και με συμμαθητές τους (αγόρια)

Κλείνοντας, προτείνω τα εξής δύο σπάνια βιβλία που πλέον υπάρχουν σε ψηφιακή μορφή :

Αρχιτέκτων Δήμος Ζηπανιώτης : http://repository.edulll.gr/edulll/handle/10795/1288

και Ο καπετάν Στέργιος Μπασδέκης και ο γλύπτης Μίλιος :

Καλή συνέχεια στο ταξίδι της γνώσης.

5. Ο/Η tsatsarois λέει:

Ευχαριστούμε πολύ για τα σχόλιά σας!!!

6. Ο/Η ΓΕΡΟΒΑΣΙΛΗ ΜΑΡΙΑ λέει:

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΑΣ,ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!

7. Ο/Η Σωτηράκη Ξανθή λέει:

Καλογραμμένο το άρθρο σας, παιδιά!! Καλή συνέχεια!!