ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟ

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟ

ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΣΜΥΡΝΗΣ

ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΕ ΘΕΜΑ «Εθελοντισμός»

Το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο & Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης προκηρύσσει ενδοσχολικό διαγωνισμό με θέμα τη σημασία του εθελοντισμού στη σύγχρονη κοινωνική ζωή.

Οι συγγραφείς των κειμένων που θα πάρουν το Α Βραβείο θα λάβουν ως έπαθλο έναν Η/Υ.

Χρονικά όρια του διαγωνισμού: 11 Σεπτεμβρίου – 5 Οκτωβρίου 2013.

ΓΥΜΝΑΣΙΟ: Δημιουργική Γραφή

Ειδικότερα, από τους μαθητές του Γυμνασίου ζητείται να γράψουν ένα

• ποίημα (έως 60 στίχους),
  • διήγημα (έως 10 σελίδες) ή
  • δοκίμιο (έως 8 σελίδες)

εμπνευσμένο από μια εθελοντική δράση σχετική με το περιβάλλον ή από μια άλλη εμπειρία κοινωνικής και ανθρωπιστικής προσφοράς, αφού κάνουν μια σχετική έρευνα για τις εθελοντικές οργανώσεις που δραστηριοποιούνται στη χώρα μας και στο εξωτερικό.

ΛΥΚΕΙΟ: Δοκίμιο

Ειδικότερα, από τους μαθητές του Λυκείου ζητείται να γράψουν

• δοκίμιο (έως 10 σελίδες) με θέμα τις μορφές και την κοινωνική σημασία του εθελοντισμού.

Εναλλακτικά, οι μαθητές μπορούν να καταρτίσουν

• ερωτηματολόγιο και να πάρουν συνέντευξη από ένα πρόσωπο που κέρδισε το ενδιαφέρον τους, χάρη στην εθελοντική του δράση.

ΟΡΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:

Τα έργα να είναι ανέκδοτα και αδημοσίευτα. Να υποβληθούν σε δύο (2) αντίτυπα με ψευδώνυμο, το οποίο θα αναγράφεται στο πάνω δεξιό μέρος του κειμένου. Τα πραγματικά στοιχεία (ονοματεπώνυμο) του διαγωνιζόμενου να κλειστούν σε μικρό φάκελο και στο εξωτερικό του μέρος να αναγραφεί το ψευδώνυμο. Τα αντίτυπα και ο μικρός φάκελος να επιδοθούν στους φιλολόγους κ. Δώρα Μέντη (Γυμνάσιο) και κ. Γιώργο Θώδη (Λύκειο).

Νέα Σμύρνη, 11 Σεπτεμβρίου 2013

Ο Διευθυντής του Γυμνασίου                   Ο Διευθυντής του Λυκείου