Γράφει ο μαθητής της Β” τάξης,Μπουφίδης Αστέριος.

Γράφω αυτό το άρθρο για να παρουσιάσω μια ταινία που πρόσφατα είδα.

Πρώτα από όλα,το είδος της ταινίας είναι περιπετειώδης και αναφέρεται σε πραγματικό γεγονός.Γυρίστηκε το 2006,στο Λονδίνο.Η ταινία αυτή άρεσε πολύ στον κόσμο καθώς οι χιλιάδες κριτικές δηλώνουν πως η ταινία είναι καταπληκτική.Η ταινία ονομάζεται»Η Καταιγίδα».

Η ιστορία της ταινίας έχει ως εξής.Οταν ένα νεαρό ζευγάρι,ο Μπεν και η Πέννυ,παντρεύονται αποφασίζουν να κάνουν ένα μακρινό ταξίδι στην Ρώμη.Το αεροπλάνο που επιβιβάστηκαν, εμφάνισε πρόβλημα την ώρα της πτήσης.Ετσι το αεροπλάνο έπεσε στην θάλασσα και οι μόνοι που σώθηκαν ήταν το νεαρό ζευγάρι.Ο Μπεν και η Πέννυ βρήκαν μια αρκετά μεγάλη ξύλινη σανίδα να επιπλέει στο νερό και έτσι ανέβηκαν πάνω σε αυτή.Ο Μπεν όμως,πνίγηκε.Η Πέννυ έβλεπε παρεσθησεις ότι ο Μπεν ζούσε και έδινε την μισή της τροφή που μάζευε από την θάλασσα στον νεκρό σύντροφό της.Η Πέννυ μετά από πολύ καιρό βρήκε ένα πλοίο που πήγε προς την Γαλλία και κατάφερε να σωθεί.

Η ταινία μου άρεσε πολύ και την προτείνω σε όλους.