Η ιστορία του Άγιου Βασίλη

Γράφουν οι μαθητές της Β΄ Γυμνασίου: Θωμάς Σιγκούνας, Χατζόπουλος Διονύσης, Χαριτόπουλος Στέλιος

αααααααα  Η ιστορία του Άγιου Βασίλη ξεκινάει από τα παλιά χρόνια και συγκεκριμένα από τον 3ο αιώνα μ.Χ. Ο εν ονόματι Άγιος Νικόλαος  γεννήθηκε στα Πάταρα στη σημερινή Τουρκία. Ο Άγιος Νικόλαος, ή όπως τον γνωρίζουμε όλοι μας,  Άγιος Βασίλης, έγινε γνωστός από τις πράξεις του. Μάλιστα λέγεται ότι  ο κόσμος υπέφερε, καθώς είχε γίνει μεγάλη καταστροφή με αποτέλεσμα  οι άνθρωποι να χάσουν τις περιουσίες τους. Τότε ο Άγιος Νικόλαος είχε τη φαεινή ιδέα να κάνει μικρά κεκάκια και να βάλει το ίδιο ποσοστό περιουσίας σε κάθε κομμάτι, οπότε ο κάθε άνθρωπος να έχει το ίδιο ποσοστό.

Ήταν γνωστός για της φιλανθρωπίες του, έχτισε νοσοκομεία, σχολεία ακόμα και γηροκομεία για τους φτωχούς ανθρώπους.

Το «Άγιος Βασίλης»  προέκυψε από  την ολλανδική λέξη Sinter Klaas καθώς έτσι τον γνωρίζουμε ακόμα και στις μέρες μας.

2 comments on “Η ιστορία του Άγιου Βασίλη

1. Ο/Η 3αδα φωτιά λέει:

πολύ φτωχό κείμενο, περιμένουμε περισσότερα…….

2. Ο/Η Γρηγοριαδου λέει:

Εξαιρετικό κείμενο, με φαντασία και πολύ κέφι! !!! Πάντως , δώρο μην περιμένετε φέτος !!