ΜΕΤΡΟ: Τα υπόγεια μουσεία της Αθήνας

8 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΜΦΟΡΕΑΣ

Κι άλλες χώρες διαθέτουν ΜΕΤΡΟ, όπως αυτό της Αθήνας. Μάλιστα κάποιες το είχαν αποκτήσει πολύ πριν από εμάς. Έχουμε όμως ποτέ αναλογιστεί ποια η διαφορά του ΜΕΤΡΟ της Αθήνας από τα ΜΕΤΡΟ του εξωτερικού;

Στα ΜΕΤΡΟ του εξωτερικού είναι απλά ένας συρμός που ξεκινά από μια στάση, εισχωρεί μέσα σε ένα τούνελ και συναντά μια επόμενη στάση. Στο ΜΕΤΡΟ της Αθήνας είναι τελείως διαφορετικά! Είναι σαν ένας συρμός να ξεκινά από ένα μουσείο, εισχωρεί μέσα σε ένα τούνελ και συναντά ένα άλλο μουσείο! Η Αθήνα έχει αυτή την τεράστια πρωτοτυπία, οι στάσεις του ΜΕΤΡΟ της να είναι σαν μουσεία. Ποιος δεν έχει σταθεί να θαυμάσει έστω και λίγο μέσα στη βιασύνη του τα εκθέματα που συναντά; Ποιος δεν έχει εντυπωσιαστεί όταν διαβάζει σε αυτές τις μικρές επιγραφές ότι το πήλινο αγγείο που βλέπει χρονολογείται το 100 π.Χ;

Όσο και να μην γνωρίζει κανείς από ιστορία, σου προκαλεί δέος η στιγμή εκείνη που το σήμερα συναντά το χθες. Μερικές τέτοιες φωτογραφίες ακολουθούν ευθύς αμέσως.

2 Τάφος

Πήλινη λάρνακα με το κάλυμμά της (τάφος) 5ος αιώνας π.Χ

3 Τάφος

Βρίσκεται στο σταθμό του ΜΕΤΡΟ »ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ» στην Αθήνα.

6 Αιγάλεω

Το άλογο του ΕΛΑΙΩΝΑ

Το άλογο που βρέθηκε στην ανασκαφή του ΜΕΤΡΟ ΕΛΑΙΩΝΑΣ δεν είχε ταφεί. Η ιστορία του, ή μάλλον το τέλος του, συνδέεται  με τη δράση του ποταμού Κηφισού. Φαίνεται ότι πνίγηκε σε μία από τις πλημμύρες που κατέκλυσαν την περιοχή και είχαν ως αποτέλεσμα την εγκατάλειψη της βιοτεχνικής εγκατάστασης που λειτουργούσε εκεί. Το πως βρέθηκε σε αυτό το σημείο, δεν θα το μάθουμε ποτέ. Εκείνο όμως που συνάγεται από τα ταφονομικά δεδομένα, είναι ότι πάλεψε για να σωθεί. Έπεσε και τελικά θάφτηκε από τις προσχώσεις της πλημμύρας, με το κεφάλι του ελαφρά ανασηκωμένο, σε μια ύστατη προσπάθεια να κρατηθεί πάνω από το επίπεδο της λάσπης που κατέκλυζε τα πάντα.

5 Αιγάλεω

Βρίσκεται στο σταθμό του ΜΕΤΡΟ – ΑΙΓΑΛΕΩ

8 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΜΦΟΡΕΑΣ

Άνω τμήμα Παναθηναϊκού Αμφορέα 490 π.Χ

Βρίσκεται στο σταθμό του ΜΕΤΡΟ – ΑΙΓΑΛΕΩ

Υ.Γ. Περιμένουμε να δούμε παρόμοιες συγκινήσεις και στο ΜΕΤΡΟ της Θεσσαλονίκης!

Παναγιώτης Β., εκπαιδευόμενος α΄ κύκλου

2 σχόλια στο ΜΕΤΡΟ: Τα υπόγεια μουσεία της Αθήνας

1. Ο/Η Γιούλη Νικολαΐδου λέει:

Με συγκίνησε που ο αρθρογράφος επέλεξε να ασχοληθεί με το άλογο ως παράδειγμα εκθέματος.

2. Ο/Η Παναγιώτης Β. λέει:

Κυρία Γιούλη Νικολαϊδου, σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!