Kids Save Lives!

F1.large

Την Δευτέρα 30 Απριλίου 2018 πραγματοποιήθηκε στο χώρο εκδηλώσεων του 1ου ΕΠΑ.Λ. Λεχαινών η δράση «Kids save lives» υπό την αιγίδα της Ελληνικής Εταιρείας Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας Πάτρας.

Ειδικοί εθελοντές-εκπαιδευτές ενημέρωσαν και έκαναν πρακτική εξάσκηση ΚΑρδιοαναΠνευστικής Αναζωογόνησης στους μαθητές του ΕΠΑ.Λ. , καθώς και ενημέρωση σχετικά με Πρώτες Βοήθειες σε περιπτώσεις τραυμάτων, πνιγμού και πνιγμονής.Στη συνέχεια, έγινε και επίδειξη χρήσης απινιδωτή.

Συντονιστής της δράσης από πλευράς του ΕΠΑ.Λ. Λεχαινών ήταν ο εκπαιδευτικός ΠΕ 82 Σπρίντζος Νεκτάριος, ενώ συμμετείχαν 27 μαθητές, οι όποιοι θα λάβουν και ειδικές βεβαιώσεις συμμετοχής. Όλοι οι συμμετέχοντες μαθητές έμαθαν πρακτικά τις τεχνικές ΚΑΡΠΑ και ανάνηψης πάνω σε ειδικές κούκλες προσομοίωσης, οπως φαίνεται και στις φωτογραφίες παραπάνω.

Για περισσότερες πληροφορίες για τη συγκεκριμένη δράση, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθυνθούν στην ηλεκτρονικη διεύθυνση ταχυδρομείου sch.kidssavelives@gmail.com