Η τάξη που πετάει – Das fliegendre Klassenzimmer

movieGerm1

2003-ένχρωμη-διάρκεια:110΄

Γερμανική ταινία με πρωταγωνιστές:

• -Ulrich Noethen
  • -Sebastian Koch
  • -Hauke Diekamp
  • -Theresa Vilsmaier
  • -Philipp Peters-Arnolds
  • -Francois Goeske
  • -Hans Broich-Wuttke

Η τάξη που πετάει γυρίστηκε από το γερμανό σκηνοθέτη Tomy Wigand το 2002 και βασίζεται στο ομώνυμο μυθιστόρημα του γνωστού γερμανού συγγραφέα Erich Kaestner (1933) ,βραβευμένου με το διεθνές βραβείο Άντερσεν. Πρόκειται για την τρίτη μεταφορά του μυθιστορήματος στη μεγάλη οθόνη (1954,1973) προσαρμοσμένο στη σύνχρονη εποχή.

ΠΕΡΙΛΗΨΗ:

Ο Jonathan είναι ένας έφηβος τον οποίο έχουν ήδη αποβάλει από αρκετά σχολεία και πιστεύει ότι το ίδιο θα συμβεί και στο οικοτροφείο της Λειψίας με τη διάσημη χορωδία του Αγίου Θωμά .Διαπιστώνει όμως έκπληκτος ότι πολύ γρήγορα αποκτά καλούς φίλους με τους οποίους περνάει πολλές περιπέτειες .Σε μία από αυτές συναντούν ένα μυστηριώδη άνδρα και ανακαλύπτουν το χειρόγραφο σενάριο ενός θεατρικού έργου το οποίο θέλουν να ανεβάσουν στο σχολείο τα Χριστούγεννα .Όμως ο καθηγητής τους για κάποιον ανεξήγητο λόγο τους το απαγορέυει προκαλώντας την έντονη αντίδραση του Jonathan !Τελικά λίγο πριν την χριστουγεννιάτικη γιορτή όλα θα αλλάξουν και πολλά απροσδόκητα γεγονότα θα συμβούν…

ΚΡΙΤΙΚΗ:

Η ταινία αυτή πραγματεύεται πολλά θέματα όπως η φιλία ,η αφοσίωση και η αλληλεγγύη ,η ανάληψης της προσωπικής ευθύνης και η προσπάθεια επίτευξης στόχων .Ασχολείται επίσης με τα εξής θέματα: σχέση μεταξύ μαθητών –καθηγητή ,φόβος ,θάρρος ,προσπάθεια αποδοχής από την ομάδα ,η εμπιστοσύνη ,ο πρώτος έρωτας αλλά και μία αρκετά σύντομη αναφορά στην ιστορία της πρώην ανατολικής Γερμανίας .Όλα αυτά σε συνδυασμό συγκροτούν μια ταινία με σασπένς και απροσδόκητα γεγονότα που συγκλονίζουν .Όμως πολλές σκηνές με απαλή μουσική εξημερώνουν τον θεατή και την στάση του γεμάτη ένταση .Είναι επίσης ζωντανή με χιούμορ που εξισορροπούν την ένταση και παίζουν ρόλο αποσυμπίεσης .Το σύνολο είναι εκπληκτικό αν εξαιρέσουμε το πολύ ανοιχτό τέλος .

movieGerm2