Ανέκδοτα

Μια βραδιά ο πατέρας του Τοτού είχε καλεσμένους στο σπίτι και τον έστειλε να πάρει κόκα κόλα. Πάει λοιπόν ο Τοτός και κατά λάθος, μπαίνει στο χασάπικο.
Αφηρημένος όπως ήταν, ζητάει του χασάπη μια κόκα κόλα. Ο χασάπης του λέει ότι δεν έχει και αυτός φεύγει. Πάει στο σπίτι και το λέει του πατέρα του ότι δεν είχε το μαγαζί. Αυτός του είπε να ξαναπάει.
Ξαναπάει λοιπόν στο χασάπικο και ξαναλέει του χασάπη να του δώσει κόκα κόλα. Ο χασάπης του λέει ότι δεν έχει και ότι αν του το ξαναπεί, θα τον κρεμάσει ανάποδα.
Ο Τοτός ξαναζητάει λοιπόν και τον πιάνει ο χασάπης και τον κρεμάει ανάποδα.
Έτσι όμως που τον κρέμασε, βλέπει ο Τοτός ένα αρνί κρεμασμένο και το ρωτάει:
«Και εσύ για κόκα κόλα ήρθες;»

Μια ξανθιά κάθεται σε μια ταράτσα και κοιτάζει κάτω την πλατεία. Από εκεί ψηλά της φαίνονται όλα τόσο μικρά που απορεί. Βλέπει έναν κύριο να κόβει βόλτες στην πλατεία και της φαίνεται παράξενο που είναι τόσος δα.
Πάει στον 6ο όροφο και κοιτάει τον άντρα, τον βλέπει λίγο πιο μεγάλο, πάει στον 5ο και ο άντρας πάλι φαίνεται πως μεγάλωσε. Πάει στον 4ο, στον 3ο, στον 2ο, στον 1ο και ο άντρας φαίνεται όλο και πιο μεγάλος.
Στο ισόγειο πια ο άντρας φαινόταν γύρω στο 1.20, τον πλησιάζει και όσο μίκραινε η απόσταση που τους χώριζε, φαινόταν όλο πιο ψηλός, μέχρι που τον φτάνει και τον βλέπει ότι είναι κανονικός άντρας γύρω στο 1.80.
Όλο χαρά τον αγκαλιάζει και τον φιλάει.
Ο άγνωστος άντρας κοιτάζει απορημένος:
«Με ξέρεις;» ρωτάει την ξανθιά.
«Ε, πώς δε σε ξέρω, καλέ! Από τόσο δα μικρούλι σε ξέρω!»

Ο Τοτός και ο Μπόμπος εξετάζονται από το δάσκαλο τους. Ο Μπόμπος βγαίνει από την αίθουσα και λέει στον Τοτό:
- «Η πρώτη απάντηση είναι 1821, η δεύτερη Θεόδωρος Κολοκοτρώνης και η τρίτη δεν ξέρουμε ερευνάται ακόμα.»
Μπαίνει στην αίθουσα ο Τοτός και τον ρωτά ο δάσκαλος:
- Πότε γεννήθηκες;
-Το 1821!
- Πως σε λένε;
- Θεόδωρο Κολoκοτρώνη!
- Μα καλά τι λες, τρελάθηκες;
- Δεν ξέρουμε, ερευνάται ακόμα!

Ο Τοτός κάνει φάρσα σε ένα κρεοπωλείο:
- Κρεοπωλείο «Το Χοιρομέρι». Τι θα θέλατε;
- Έχετε μοσχαρίσια πόδια;
- Ναι.
- Αυτιά προβατίνας;
- Ασφαλώς.
- Κοιλιά γουρουνιού;
- Μα και βέβαια.
- Καλά φίλε πρέπει να μοιάζεις με τέρας! απαντά ο Τοτός.

Στο μάθημα της Χημείας:
- Θα μας πεις παιδί μου τι είναι το θειικό οξύ;
- Μα… μάλιστα κύριε. Χμμμ… το ξέρω… εδώ το έχω στην άκρη της γλώσσας μου…
- Φτυ….φτύστο παιδί μου γρήγορα, θα δηλητηριαστείς…!!

Ο μικρός Νικόλας προσεύχεται.
- Θεέ μου κάνε να γίνει η Θεσσαλονίκη η πρωτεύουσα της Ελλάδας!
- «Γιατί χρυσό μου;», ρωτά η μαμά του.
- Γιατί έτσι έγραψα στο διαγώνισμα της Γεωγραφίας!

Ο δάσκαλος στον μαθητή:
- Γιατί η έκθεσή σου με θέμα το «γάλα» είναι τόσο μικρή; Δεν είχες τίποτε άλλο να γράψεις;
- Είχα, αλλά ήθελα να γράψω για το συμπυκνωμένο…!

Δάσκαλος: «Για πες μου Γιώργο, πόσο κάνει 8-8;»
Γιώργος: «Δεν ξέρω κύριε.»
Δάσκαλος: «Για σκέψου λίγο. Αν έχω 8 κεράσια και φάω και τα 8 τι θα μου μείνουν;»
Γιώργος: «Τα κουκούτσια κύριε!»

Γρηγόρης Θειακάκης Α1

Δημήτρης Λιόλιος Α2