6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Σήμερα το πρωί ξύπνησα και ήμουν ενθουσιασμένος. Όχι τόσο γιατί θα έχανα το σχολείο, όσο επειδή θα έπαιρνα μέρος σε κάτι μοναδικό, κάτι που μάλλον δεν θα έχω την ευκαιρία να δω ποτέ ξανά: το Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, που πραγματοποιείται στην αίθουσα Ανδρόγεω του Δήμου Ηρακλείου.

digifest1Αξίζει εδώ να σημειώσω ότι το φεστιβάλ ξεκίνησε πριν από 6 χρόνια, στην αυγή της κρίσης από το Ηράκλειο Κρήτης και παραμένει διάσημο μεταξύ καθηγητών και μαθητών και από το νομό μας και από όλη την Ελλάδα  γενικότερα. Ο Άγιος Νικόλαος, η Λάρισα, η Καλαμάτα και η Κομοτηνή είναι μόνο 4 από τους 17 δήμους στους οποίους διοργανώνεται το φεστιβάλ, που διεξάγεται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων με την υποστήριξη του δήμου Ηρακλείου, της περιφέρειας Κρήτης, του Κέντρου Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης και του Συλλόγου καθηγητών Πληροφορικής Ανατολικής Κρήτης.

Πριν την έναρξη ορισμένοι ομιλητές μας τίμησαν με την παρουσία τους. Μετά ξεκίνησαν οι παρουσιάσεις των σχολείων στην κεντρική αίθουσα και στον εξωτερικό χώρο, καθώς και στο υπόγειο της Ανδρόγεω. Φοιτητές από το πανεπιστήμιο Κρήτης παρουσίασαν έναν 3D εκτυπωτή στον εξωτερικό από την κεντρική αίθουσα χώρο και στο υπόγειο παρουσίασαν μια συσκευή, η οποία μπορούσε να μετατρέψει τα ηλεκτρομαγνητικά  κύματα που στέλνονταν από τη Ρογδιά (χιλιόμετρα μακριά) σε ηχητικά κύματα, τα οποία το ανθρώπινο αυτί είναι ικανό να ακούει.digifest3

Το ΤΕΙ Κρήτης παρουσίασε ένα ρομπότ το οποίο ήταν προγραμματισμένο να αλλάζει κατεύθυνση όταν επέστρεφαν τα ηχητικά κύματα που μετάδιδε, τα θαύματα του Green Screen και τη χρήση ιστοσελίδων html. Άλλα σχολεία παρουσίασαν εξίσου ενδιαφέρουσες δημιουργίες, όπως διαφημίσεις που είχαν φτιάξει οι ίδιοι χρησιμοποιώντας το Movie Maker, βίντεο που συνέθεσαν και προγράμματα στο Scratch.

Το σχολείο μας παρουσίασε το Alice στην κεντρική αίθουσα. Οι μαθητές που το παρουσίασαν είναι η Εύα Παγωνίδη, η Λίνα Κορναράκη και ο Παναγιώτης Μιχελάκος από τη Γ΄ Γυμνασίου. digifest2Επίσης, στον εξωτερικό χώρο οι μαθητές της Α΄ τάξης ήταν υπεύθυνοι για τα ρομποτάκια, τα οποία έκαναν βασικές κινήσεις (είχαν έναν αισθητήρα φωτός που είχε τη δυνατότητα να ξεχωρίζει το μαύρο, έτσι ώστε να αλλάζει κατεύθυνση κάθε φορά που αναγνώριζε μαύρο χρώμα). Οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου Πυλιώτης Θανάσης, Πετούσης Νίκος και Φρουδαράκης Κωνσταντίνος ήταν υπεύθυνοι για τις ιστοσελίδες html. Ο πρώτος έφτιαξε μια ιστοσελίδα για τη διάσημη σειρά Glee. Ο δεύτερος έφτιαξε μια ιστοσελίδα στην οποία παρουσίαζε τα πιο διάσημα βιντεοπαιχνίδια για κινητό και υπολογιστή και ο Κων/νος Φρουδαράκης κατασκεύασε μια ιστοσελίδα στην οποία παρουσίαζε στους παρευρισκόμενους όλα όσα μάθαμε για τις ιστοσελίδες html φέτος.

Το φεστιβάλ είχε μεγάλη επιτυχία στο Ηράκλειο και προσέλκυσε πλήθος ανθρώπων που ενδιαφέρονται για τους υπολογιστές, την τεχνολογία  και την επιστήμη των υπολογιστών. Ήταν μια συναρπαστική ημέρα, κατά την οποία γνώρισα και είδα από κοντά πολλά καινούρια επιτεύγματα της τεχνολογίας για τα οποία δεν θα μάθαινα ποτέ, αν δεν συμμετείχα στο συγκεκριμένο Φεστιβάλ.

Σχολεία που συμμετείχαν:

• 2ο  Δημοτικό σχολείο Νέας Αλικαρνασσού
  • 1ο  Δημοτικό σχολείο Αρκαλοχωρίου
  • 1ο Δημοτικό σχολείο  Λιμένος Χερσονήσου
  • Ειδικό Γυμνάσιο Ηρακλείου
  • 1ο  Γυμνάσιο Ηρακλείου
  • 5ο  Γυμνάσιου  Ηρακλείου
  • 7ο  Γυμνάσιο Ηρακλείου
  • Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου
  • ΓΕΛ Ασημίου
  • 8ο  ΓΕΛ Ηρακλείου
  • ΓΕΛ Αρχανών