Η αυλή του σχολείου μας Φωτο Μανόλης Γιαλιτάκης β1

Το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου (Π.Π.Γ.Η.),βρίσκεται στον Εσταυρωμένο και στεγάζεται σε κτήριο του ΑΤΕΙ Κρήτης. Το σχολείο διατηρούσε στενή σχέση με το Πανεπιστήμιο Κρήτης για την πρακτική άσκηση των φοιτητών καθώς και με το ΠΕΚ Ηρακλείου για τις επιμορφωτικές δράσεις. Την τελευταία δεκαετία εμφανίζει σταθερή ποιοτική ανάπτυξη και αναγνώριση από την τοπική κοινωνία, όπως φαίνεται και από τον σταθερά αυξανόμενο  αριθμό των  αιτήσεων για την εισαγωγή μαθητών στην Α΄ τάξη. Έλαβε την 6η θέση στην πανελλήνια κατάταξη για τα Πειραματικά Γυμνάσια του 2011, ανάμεσα σε  15 άλλα Πειραματικά Γυμνάσια. Κάποια από τα πολλά χαρακτηριστικά που κάνουν το σχολείο να ξεχωρίζει από τα άλλα είναι η υψηλή αξιολόγηση των καθηγητών, η υψηλή απόδοση των μαθητών, καθώς πέρυσι το 85% των μαθητών της Α” Γυμνασίου αρίστευσε, αλλά και η σημαντική αναγνώριση του από το Πανεπιστήμιο Κρήτης όπως και η υψηλή συμμετοχή των μαθητών στους ομίλους. Το προσωπικό του σχολείου έχει υψηλά τυπικά προσόντα. Συγκεκριμένα, μετά την αξιολόγηση προσωπικού το σχολικό έτος 2012-2013 από τους  24 καθηγητές οι 20 κατέχουν μεταπτυχιακό τίτλο και 7 διδακτορικό τίτλο.

Νίκος Σαχίνης β3 2014 – 2015